2045

تعجب بی‌بی‌سی از استعفای بزرگترین حامی اسرائیل در سازمان ملل

3 سال قبل

هم رسانی

   نیکی هیلی، سفید مستعفی آمریکا در سازمان ملل متحد

استعفای سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با واکنش شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همراه بوده است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد استعفا کرد. این خبری ناگهانی و غافلگیرکننده است و قبل از این خبری در این زمینه منتشر نشده بود. خبرگزاری‌ها از آمریکا ضمن انتشار این خبر گفته‌اند که دونالد ترامپ روز سه‌شنبه (نهم اکتبر) استعفای او را پذیرفت اما ابراز امیداوری کرد که خانم هیلی پس از کمی فراغت دوباره به کابینه او بازگردد. نیکی هیلی از مقامات بسیار نزدیک به ترامپ به شمار می‌رفت. نیکی هیلی مواضع تندی علیه جمهوری اسلامی ایران داشت و بارها به مقامات جمهوری اسلامی حمله کرده بود.

دنی دانن، سفیر رژیم اسرائیل در سازمان ملل متحد تنها دقایقی پس از اعلام استعفای خانم هیلی از "حمایت بی‌دریغ" او از این رژیم تشکر کرد و گفت: "متشکریم خانم هیلی! متشکریم از این که بدون ترس حقیقت را عنوان کردید و پاسدار ارزش‌های مشترک اسراییل و آمریکا بودید... تلاش‌هایی که به ارتقای جایگاه اسراییل در سازمان ملل کمک کرد."
این واکنش به نوعی نمایانگر یکی از اصلی‌ترین فصول کارنامه خانم هیلی در سازمان ملل بود؛ او از همان روزهای نخست استقرار در نیویورک به سازمان ملل و شورای امنیت به علت آنچه "سرکوب و تبعیض جانب‌دارانه علیه اسراییل" می‌خواند تاخت.
خانم هیلی در همان روز نخست ورودش به سازمان ملل متحد (۲۷ ژانویه ۲۰۱۷) به مخالفان سیاست‌های دونالد ترامپ که هنوز از پیروزی او در رأی‌گیری نوامبر ۲۰۱۶ متعجب بودند هشدار داد و گفت تیم او "اقتدار و بینش جدیدی" جدیدی را به سازمان ملل خواهد برد.

در این بین بی‌بی‌سی فارسی به شدت از این استعفا ابراز تعجب کرد.

بی‌بی‌سی در گزارش‌های خود از آنجا که خانم هیلی یک از نفرات اصلی و نزدیک به ترامپ بوده و از آنجایی که وی تنها کسی بود که در سازمان ملل به طور تمام قد از سیاست‌های جنگ طلبانه ترامپ حمایت کرده و حامی رژیم کودک کش صیونیستی در منطقه می‌باشد بیش از پیش تعجبش برانگیزه شد.

اما به نظر بیش از آنکه استعفای نیکی هیلی تعجب برانگیز باشد این نکته باید مورد تعجب قرار گیرد که چگونه می‌شود یک نفر نماینده آمریکا در سازمان ملل باشد که حامی تمام آدم کش های حرفه‌ای در دنیا است. احتمالاً هیچ یک از افرادی که اخبار مرتبط با سازمان ملل را دنبال می‌کرده است از حمایت‌های بی دریغ وی از رژیم سعودی در کشتار مردم یمن فراموش کرده باشد.

احتمالاً تعجب و ناراحتی بی‌بی‌سی بیشتر ناظر به همین حمایت‌های وی از آدم کش‌ها باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل