2083

تداوم کینه ورزی‌های بی‌بی‌سی فارسی علیه پیاده‌روی اربعین

4 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از پیاده‌روی اربعین حسینی در عراق

بی‌بی‌سی همچنان به دنبال ایجاد فضایی علیه حماسه مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی است.

سیاست استعماری انگلستان در منطقه غرب آسیا همواره توسل به سیاست "تفرقه بینداز و حکومت کن" بوده است. این کشور استعمارگر با در پیش گرفتن همین سیاست در قرون 18 و 19 دست به غارت و سلطه گری در کشورهای مسلمان منطقه زد.

ردپای سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن انگلیسی‌ها در کشورهایی چون ایران، عراق، ترکیه، افغانستان، هندوستان و سایر مستعمرات این کشور به راحتی قابل رصد است. تلاش در جهت ایجاد فرقه‌های جعلی مانند بابی‌گری، بهایی‌گرای و وهابیت از یک طرف و همچنین دمیدن بر اختلاف‌های میان شیعه و سنی و حمایت از ملی گرایی های مختلف بر علیه یکدیگر، درست در همین راستا قابل ارزیابی است. با پایان دوران آقایی استعمار روباه پیز در منطقه غرب اسیا، لندن تلاش کرد تا سیاست‌های تفرقه افکنانه خود را توسط برخی وابستگان محلی که پس از استقلال در کشورهای منطقه به قدرت رسیده بودنند دنبال کند.

در این فضا بود که دوباره سیاست‌های موسوم به نفرت پراکنی مذهبی و ناسیونالیسم قومی دنبال شد. لذا تلاش‌های گسترده‌ای برای ایجاد شکاف و دشمنی میان دو کشور ایران و عراق صورت گرفت. شیعه بودن هر دو کشور و دارا بودن منابع عظم نفت دو مسئله مهمی بود که به شدت باعث نگرانی غرب شده بود. جنگ عراق علیه ایران با هدف تضعیف هر دو ملت با تحریک جاه طلبی صدام حسین انجام شد. اما ظاهراً در سالهای اخیر و پس کمک‌های ایرانی‌ها به عراقی‌ها برای مقابله با گروه‌های تروریستی و افزایش مراودات میان فرهنگی بین مردم ایران و عراق شاهد افت تدریجی بحث عرب- عجم هستیم. بدون شک بحث پیاده روی اربعین به عنوان بزرگترین جلوگاه وحدت تشیع و دو ملت باعث نگرانی اتاق فکرهای لندن را فراهم کرد.

پس از سانسور پیاده روی اربعین از سوی رسانه‌های انگلیسی مانند بی‌بی‌سی در سه سال گذشته، ظاهراً دیگر امکان انکار این رویداد مهم مذهبی و فرهنگی برای انگلیسی‌ها و رسانه‌شان وجود ندارد.

لذا بعد از طراحی مسئله فساد زائران عراقی در شهر مشهد، سناریوی تازه بی‌بی‌سی فارسی و دستگاه امنیتی انگلستان حاشیه سازی برای پیاده روی اربعین به منظور تحریک احساسات قوم گرایانه و تفرقه افکنی دنبال شد. در تازه‌ترین اقدام‌های بخش فارسی شبکه بی‌بی‌سی فارسی شاهد آن بودیم که این رسانه نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی حکومت ایران، مدعی شده است که در خاک عراق، عراقی‌ها پول ایران را نمی‌پذیرند. این رفتار رسانه‌ای کینه ورزانه در حالی است که در داخل عراق، زوار ایرانی از واحد پول خود به راحتی استفاده می‌کنند و افرادی که تنها یک بار برای زیارت به عراق رفته باشند به دروغ بودن خبرپردازی های بی‌بی‌سی فارسی اذعان خواهند داشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل