2142

رشد حملات علیه مسلمانان در انگلیس و سانسور آن در بی‌بی‌سی

3 سال قبل

هم رسانی

   محدودیت و نقض حقوق مسلمانان در انگلیس

وضعیت نقض حقوق مسلمانان در انگلیس روز به روز در حال افزایش است و شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همچنان در برابرش سکوت می‌کند.

علی رغم سکوت و سانسور بی‌بی‌سی فارسی، مرکز «رصد حملات علیه مسلمانان» در انگلیس در گزارشی آورده است که در شش ماهه اول سال جاری، ۶۸۵ حمله نژادپرستانه در این کشور رخ داده که ۶۰۸ فقره علیه مسلمانان بوده است.

بر اساس این گزارش، ۴۵.۳ درصد از حملات در فضای خارج از اینترنت (در خیابان)  و به صورت مستقیم و خشونت فیزیکی رخ داده است. اما در فضای مجازی، ۳۴ درصد حملات علیه مسلمانان از طریق شبکه اجتماعی توئیتر و ما بقی در دیگر شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس بوک رخ داده است. همچنین ۵۸ درصد قربانیان از زنان مسلمان بوده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: زنانی که نقاب می‌زنند، به آن‌ها به چشم عقب افتاده نگاه می‌شود و از آن‌جایی که تشخیص زنان مسلمان از مردان مسلمان آسان‌تر است؛ آن‌ها بیش از مردان در معرض آزار و اذیت قرار دارند.

طبق بررسی این مرکز پژوهشی، مسلمانان در نهادهای مرتبط با اجرای قانون و آموزشکده‌ها و حتی در محل کار نیز مورد تبعیض و بعضاً مورد آزار و اذیت کلامی قرار می‌گیرند و از این رو رفتارهای آزار دهنده صرفاً به نژادپرست‌ها محدود نیست و تمامی لحظات زندگی یک مسلمان در تعاملات اجتماعی، بازار، محل کار و حتی مسافرت در ایام تعطیلات را در بر می‌گیرد.

علی رغم تلاش رسانه حکومتی انگلیس برای سانسور این واقعیت‌ها برای مخاطبان ایرانی خود، اسلام‌هراسی در انگلیس در سال‌های اخیر اشکال متفاوتی به خود گرفته و در آوریل گذشته کمپین «روز مجازات مسلمان» پیام‌های خصمانه زیادی به اعضای مسلمان پارلمان و به مساجد و حتی مسلمانان عادی ارسال کرد.

لازم به ذکر است که علی رغم این واقیت ها رسانه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان مانند بی‌بی‌سی فارسی بدن انعکاس این اخبار به دنبال معرفی چهره‌ای انسانی از انگلیس هستند. در این نگاه انگلیس و غرب به عنوان مدینه‌ای فاضله که در آن حقوق انسان‌ها بدون توجه به دین، مذهب، رنگ و نژاد آنها رعایت می‌شود معرفی می‌گردند. این ادعاهی دروغین در حالی است که در سالهای پس از حوادث 11 سپتامبر شاهد رشد جریان‌های راست گرای افراطی و ضدمسلمانان در انگلیس بوده‌ایم. تشدید این فضا باعث نگرانی‌های گسترده‌ای در میان محافل آکادمیک این کشور شده است. با این حال، شاهد پاک کردن صورت مسئله از سوی دولت و رسانه‌های حکومتی مانند بی‌بی‌سی هستیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل