2181

سناریوی تازه اتاق فکر پرگار با کلید واژه فروپاشی در بررسی عملکرد سپاه

3 سال قبل

هم رسانی

   فضاسازی بی‌بی‌سی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی اینبار به سراغ بررسی عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فضاسازی علیه آن رفته است.

در ماه‌های اخیر کلید واژه "فروپاشی جمهوری اسلامی" به عنوان خط خبری اصلی مورد توجه اتاق فکر شبکه ماهواره‌ای بی‌بی‌سی فارسی مورد توجه این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای جمهوری اسلامی قرار دارد. درست به علت اهمیت همین خط خبری است که حتی برنامه گفتگو محور پرگار این هفته بی‌بی‌سی فارسی نیز با انتخاب موضوع بررسی عملکرد 40 ساله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تخریب این نهاد ارزشی را از این زاویه مورد توجه قرار داد.

 دعوت از رضا علیجانی از فعالان ملی مذهبی طرفدار براندازی جمهوری اسلامی و حضور هوشنگ امیر احمدی از دلالان رابطه ایران و آمریکا از همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. رضا علیجانی در ابتدای سخنان خود ضمن اعتراف به ولایی بودن سپاه با عصبانیت تمام به تخریب این ویژگی این مجموعه پرداخت. علیجانی با حالب عصبی مدعی شد که سپاه بازوی پنهان سرکوب رهبری است. او در ادامه سپاه را ضد آزادی، ضد روشنفکران و ضدمنافع ملی معرفی کرد. علیجانی مدعی شد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودجه و امکانات مالی را برای بلندپروازی‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی هزینه می‌کند. او سپاه را به مانند ارتش و گارد جاویدان دوران پهلوی ابزار سرکوب و ارعاب معرفی کرد. سپس این فعال ملی مذهبی اطلاعات سپاه به کودتا علیه رأی مردم متهم کرد. این ادبیات تند و اتهام آلود و تخریبی در حالی بود که میهمان برنامه به طور همزمان مدعی بود که عنادی با سپاه و نظامیان ندارد. این عنصر تندرو و فراری نزدیک به مخالفان جمهوری اسلامی همچنین ضمن حمله شدید به رهبری و اصل ولایت فقیه، مشکل اصلی در ایران را ولایت فقیه معرفی کرد.

 هوشنگ امیر احمدی نیز در برنامه پرگار به صراحت اعلان کرد که‌ای کاش انقلاب اسلامی نمی‌شد. او خود را منتقد اقدام‌ها و رفتارهای سپاه پاسدان انقلاب اسلامی معرفی کرد. نکته عجیب آنکهدر ادامه این دلال رابطه ایران و آمریکا مدعی شد که سپاه طرفدار مذاکره و ایجاد روابط با آمریکاست. البته امیر احمدی در چند نوبت با هدایت مجری ضمن برجسته کردن سناریوی براندازی خواستار ائتلاف میان نظامیان با روشنفکران برای براندازی جمهوری اسلامی ایران شد. امیر احمدی از این سناریو با عنوان گقیام نظامی" یاد کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل