2183

ریختن خاک بر خورشید تابان 9 دی از طرف بی‌بی‌سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از 9 دی 1388 در تهران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی پس از چندین سال، همچنان به دنبال تحریف حقیقت حماسه مردمی 9 دی 1388 در ایران است.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه‌هایی بود که از حوادث سال 1388 برای التهاب آفرینی و درگیری در ایران چه قبل از انتخابات و چه پس از آن فعالانه سوء استفاده کرد. تأسیس تلویزیون ماهواره‌ای این رسانه نزدیک به بهاییان غرب گرای مخالف رژیم ایران و تحت حمایت سرویس جاسوسی انگلستان درست چند ماه قبل از انتخابات سال 1388 در همین راستا قابل ارزیابی است. پوشش رسانه‌ای فتنه انگیزانه و جهت دار بی‌بی‌سی فارسی عامل مهمی در ایجاد تحریک حامیان میرحسین موسوی بود و خون‌های بسیاری را بر زمین ریخت.

اگرچه اتاق فکر بی‌بی‌سی در نهایت با هوشیاری افکار عمومی ایرانیانیان نتوانست به بخش زیادی از اهداف پشت پرده خود در سال 1388 دست یابد اما با گذشت 9 سال از آن حوادث تلخ، بی‌بی‌سی این روزها که در سالگرد روز تاریخ ساز و حماسی 9 دی هستیم اقدام‌های کینه ورزانه و کاملاً سیاسی خود را بر علیه این روز تشدید کرده است. در تازه‌ترین اقدام‌ها از این دست، وب سایت این رسانه انگلیسی با انتشار مطلبی به قلم حنیف مزروعی از چهره‌های فراری و تندروی نزدیک به فتنه سبز دست به تخریب حماسه 9 دی زده است.

نویسنده در ابتدای مطلب خود ضمن تکرار ادبیات جهت دار اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی در مورد 9 دی می‌نویسد: "امروز یکشنبه نهم دی است، روزی که تریبون‌های رسمی جمهوری اسلامی می‌گویند پرونده اعتراضات به انتخابات مسئله‌دار سال ۸۸ را با حضور گسترده مردم بسته‌اند. روزی که یک راهپیمایی با دعوت و حمایت نهادهای حاکمیت با پوشش گسترده رسانه‌ای و حضور مقامات ارشد در مقابل تظاهرات عاشورای معترضان به انتخابات خرداد ۸۸ برگزار شد و حاکمیت هوادارانش را در مقابل حضورهای متعدد خیابانی هواداران جنبش سبز به خیابان آورد".

پس از حکومتی خاندن تظاهرات میلیونی 9 دی در تهران و چند شهر دیگر ایران از سوی مزروعی، مطابق ادبیات این روزهای بی‌بی‌سی فارسی، او در نقطه مقابل فتنه گران را که دست به جنایت، اغتشاش و تخریب زدنند را "معترض" می‌خواند و مدعی می‌شود که " معترضان روزهای پنجم و ششم دی ماه ۸۸ که مصادف با تاسوعا و عاشورا بود، معترضان با فراخوان‌های قبلی دست به اعتراض در تهران، اصفهان، شیراز، قم و چندین شهر دیگر زدند. اما ورود سازمان یافته نیروهای لباس شخصی و برخورد خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی، تجمعات را تبدیل به یکی از متشنج‌ترین روزهای اعتراضات پس از انتخابات کرد. براساس گزارش شاهدان عینی میزان خشونت نیروهای پلیس و لباس شخصی با مردم معترض "بیش از گذشته بود".

اگرچه معلوم نیست شاهدان به اصطلاح عینی حنیف مزروعی چه کسانی هستند اما او در ادامه ادعاهای خود می‌نویسد: "اولین واکنش حکومت به فشارهای داخلی و خارجی، برگزاری برنامه‌ای شد که هر سال در ۹ دی به عنوان نقطه پایان اعتراض‌های انتخابات سال ۸۸ گرامی داشته می‌شود. با فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به ریاست احمد جنتی، راهپیمایی سراسری با تبلیغات رسانه‌های رسمی در روز سه شنبه نهم دی ماه در ۱۷ استان ایران به راه افتاد. رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی در آن زمان تعداد شرکت‌کنندگان را میلیون‌ها نفر اعلام کردند".

جالب آنکه او در ادامه بدون اشاره به حجم عظیم جمعیت در روز 9 دی در خیابان‌های تهران به نقل از رسانه‌های غربی حامی جنبش سبز مطابق ادبیات همیشگی اتاق فکر بی بی سی فارسی تلاش می‌کند تا به تحریف حضور میلیونی مردم در راهپیمایی خودجوش 9 دی 1388 دست زند. او در این باره مدعی می‌شود که "براساس گزارش جاناتان مارکوس، خبرنگار سرویس جهانی بی‌بی‌سی، شرکت کنندگان در راهپیمایی با اتوبوس به محل‌های اعلام شده قبلی آورده شده بودند و حکومت برخی از کارخانه‌ها را تعطیل کرد تا کارگران با اتوبوس به محل تظاهرات‌ها منتقل شوند و خبرهایی هم مبنی بر صدور بخشنامه اداری برای شرکت کارکنان دولت در آن زمان توسط رسانه‌های معترضان منتشر شد".

در نهایت نویسنده که خود را به خواب زده است معتقد است که "ادامه سرکوب متداوم منتقدان سیاسی و صدور احکام زندان مختلف برای کسانی که به جرم هواداری از جنبش سبز همچنان به روانه زندان می‌شوند و یا ادامه حصر خانگی نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ۸۸ نشانه‌هایی است از پایان نیافتن فتنه ۸۸".

لازم به ذکر است که حنیف مزروعی به صراحت از افرادی که دارای دیدگاه‌ها و مواضع ساختار شکن و ضد اسلامی هستند دفاع کرده و نظرات، گفته‌ها و نوشته‌های آنان را برای خود جذاب می‌داند. حنیف مزروعی متولد 3 آذر 1358 در خرمشهر و فرزند رجبعلی مزروعی از چهره‌های نزدیک به غرب گرا ومنحله جبهه مشارکت است. گفته شده است نام وی را پدرش (رجبعلی) به دلیل علاقه‌اش به یکی از بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق (حنیف نژاد) گذاشته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل