2203

دست بی بی سی و آمریکا در یک کاسه

3 سال قبل

هم رسانی

تنش های سیاسی مدتهاست در ونزوئلا ادامه دارد. مخالفان داخلی با حمایت واشنگتن و متحدانش ماه هاست به بهانه های مختلف سیاسی و اقتصادی دولت چپگرای مادورو را به چالش کشیده و درصدد سرنگونی وی هستند.
در این زمینه طی چند روز گذشته با آغاز دور دوم ریاست جمهوری مادورو، مخالفان مادورو درونزوئلا و در صدر آنها گوایدو اعلام کرده اند ریاست جمهوری مادورو را مشروع نمی دانند وپارلمان ونزوئلا نیز مشروعیت دومین دوره مسوولیت نیکلاس مادورو به عنوان رییس جمهوری این کشور را رد کرد.
با این حال برغم مخالفت پارلمان، در ۵ ژانویه مادورو در مجلس سوگند یاد کرد و به دنبال آن دادگاه عالی ونزوئلا به اتهام اینکه پارلمان این کشور به وظایف خود عمل نمی‌کند،مسئولیت را برعهده رئیس‌جمهور واگذار کرد و حکم به سلب قدرت از پارلمان داد.
از سوی دیگر پس از سوگند مادورو، خوان گوادیو، رهبر اپوزیسیون و رئیس کنگره ونزوئلا ضمن درخواست برای برپایی تظاهرات سراسری، برای تشکیل دولت موقت انتقالی در کاراکاس ابراز آمادگی کرد و از تمایل تلویحی خود برای جانشینی نیکلاس مادورو، رییس جمهوری این کشور سخن گفت و یک و اعتراضات پراکنده‌ای نیز صورت گرفت، اما روز بعد گوادیو، توسط ماموران اطلاعات ونزوئلا برای ساعاتی بازداشت شد.
با افزایش تنش های داخلی و بحران سیاسی در ونزوئلا بار دیگر بستر مناسبی برای مداخله جویی های خارجی فراهم شده است. واشنگتن در صدر مخالفان دولت چپگرای ونزوئلا اعلام کرد که مادورو و دور دوم دولت وی را به رسمیت نمی شناسد.
در این راستا دیگر متحدان واشنگتن از جمله اعضای گروه لیما به ویژه پاراگوئه و برزیل از موضع واشنگتن حمایت کرده اند.
به طوری که دولت برزیل در بیانیه ای ضمن مخالفت با دور جدید ریاست جمهوری «نیکلاس مادورو» اعلام کرد: رییس کنگره ونزوئلا را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.
در راستای تلاش ها برای زمین زدن دولت مردمی ونزوئلا شبکه بی بی سی فارسی تمام گزارش های خود را بر اساس اهداف آمریکایی ها تنظیم کرده و تلاشش را برای زمین زدن دو چندان کرده است.
بی بی سی که سابقه رهبری رسانه ای در کودتاهای مختلف علیه دولت های مردمی از جمله دولت دکتر مصدق در ایران را در پرونده سیاه رسانه ای خود دارد. اکنون در تلاش برای زمین زدن دولت ونزوئلا هست تا کشور ونزوئلا را که به نماد مقابله با غرب و استکبار آمریکا در منطقه آمریکای جنوبی تبدیل شده بود را کاملا در دامان غرب قرار دهد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل