4213

روایت بهرنگ تاج الدین از جنگ داخلی میان احزاب بریتانیایی بر سر برگزیت

3 سال قبل

هم رسانی

   برگزیت...

ماه هاست که فضای سیاسی بریتانیا با کشمکش و درگری مواجه است. اگرچه رسانه های غربی و دولتی این کشور مانند بی‌بی‌سی فارسی پس از برگزیت سعی در کوچک نشان دادن این نزاع ها و درگیری های سیاسی بی پایان در رأس هرم قدرت و احزاب این کشور را برای مخاطبان فارسی زبان خود دارند...

اما این روزها با آشکار شدن تمام قد هرج و مرج و درگیری شاهد اعتراف این رسانه ها و از جمله بی‌بی‌سی فارسی هستیم. در تازه ترین مورد از این دست، وب سایت بی‌بی‌سی فارسی به قلم "بهرنگ تاج الدین" در این باره اعتراف های جالبی دارد که در ادامه به مرور بخشی از این مقاله خواهیم پرداخت.

تاج الدین در این مطلب بر این باور است که "اختلاف محافظه‌کاران بر سر برگزیت مثل گلدانی چینی دهه‌هاست یک ترک بزرگ دارد، ولی هنوز نشکسته است. اختلاف حزب کارگر بر سر برگزیت مثل گلدانی چینی است که از اواخر دهه ۸۰ میلادی نو و دست‌نخورده باقی مانده، ولی حالا دارد به سمت دیوار پرت می‌شود."

این توصیف استوارت وود، استاد علوم سیاسی دانشگاه آکسفورد از شکاف‌هایی است که فرآیند خروج از اتحادیه اروپا در دو حزب اصلی راست و چپ بریتانیا ایجاد کرده؛ تنش‌هایی که هر دو حزب را با جنگی داخلی مواجه کرده است.


تنها ده روز بعد، این پیش‌بینی به حقیقت پیوست و هفت نماینده حزب کارگر تصمیم گرفتند این حزب را ترک کنند. در حالی که بحث اتحادیه اروپا دغدغه و موجب اختلاف بین محافظه‌کاران بوده، این حزب کارگر است که برای دومین بار شاهد انشعاب بر سر اروپاست.

او در ادامه می نویسد: "سال ۲۰۱۳ دیوید کامرون، نخست‌وزیر وقت بریتانیا اعلام کرد که اگر در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ پیروز شود، عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را به همه‌پرسی می‌گذارد. دونالد توسک، رئیس شورای سران اتحادیه اروپا می‌گوید آقای کامرون بعدها به او گفته هدفش از دادن این وعده، ترمیم شکاف‌ها در داخل حزب محافظه‌کار بوده است. شکاف‌هایی که با پیوستن دو نماینده حزب محافظه‌کار در مجلس به حزب استقلال بریتانیا یا یوکیپ - حزبی که برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شکل گرفته بود - در اواسط سال ۲۰۱۴ کاملاً عیان بود".

ولی پیروزی غیرمنتظره حزب محافظه‌کار در انتخابات ۲۰۱۵ و سپس شکست در همه‌پرسی، باعث پایان زودرس زمامداری دیوید کامرون شد. در کنار این، سه سال بعد از رفراندوم، نه تنها اختلافات داخلی حزب محافظه‌کار بر سر اتحادیه اروپا از بین نرفته، بلکه جنگ بین جناح‌های مختلف این حزب از همیشه شدیدتر و علنی‌تر است.

او در نهایت بر این باور است که "هر اتفاقی در ادامه فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بیفتد، بعید است اختلافات داخلی در دو حزب بزرگ بریتانیا بر سر مسئله اروپا حل شوند. اگر برگزیت مورد نظر خروج‌طلبان اتفاق بیفتد و بریتانیا تمام پیوندهایش را با اتحادیه اروپا قطع کند، نمایندگانی از جناح میانه‌روی حزب محافظه‌کار ممکن است این حزب را ترک کنند. اگر بریتانیا به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر بماند یا در این اتحادیه بماند، ممکن است جناح خروج‌طلب حزب محافظه‌کار از خیانت بگویند و ساز جدایی بزنند. در حزب کارگر هم اگر برگزیت اتفاق بیفتد، دیگر منتقدان جرمی کوربین، او را مسئول می‌شمارند و شاید راه هفت نماینده را در پیش بگیرند. از طرف دیگر، حمایت رسمی رهبری حزب کارگر از برگزاری رفراندوم دوم می‌تواند به کناره‌گیری بعضی از خروج‌گرایان بینجامد. آن‌چه تا کنون اتفاق افتاده، شاید تنها آغاز راه باشد. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند مرزبندی‌های سیاسی در این کشور را کاملاً دگرگون کند".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل