521

تبعیض نژادی؛ نظرات شما

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از برنامه "نوبت شما" بی بی سی فارسی

تلویزیون بی بی سی فارسی برنامه زنده ی خود را به موضوع تبعیض نژادی در آمریکا اختصاص داده؛ موضوعی که در پی اتفاقات اخیر در آمریکا انتخاب شده است.
به نظر شما چه آسیب هایی در جامعه با وجود نگاه های رنگی به وجود می آید؟ تبعیض نژادی را در چه زمینه هایی مشاهده کرده اید؟


اخیرا در آمریکا دو رنگین پوست بر اثر خشونت پلیس کشته و قربانی شدند؛ هنوز دلایل منطقی برای توجیه این حوادث از سوی پلیس آمریکا اظهار نشده؛ از طرفی یکی از شعار های همیشگی غرب "آزادی" و "برابری" بوده است؛ و در پی همین اتفاقات موضوع برنامه ی بی بی سی فارسی با مضمون "تبعیض های نژادی" روی آنتن رفت.

آیا شما هم تجربه ای نگاه های نژادپرستانه در جامعه ای که زندگی می کنید مشاهده کرده اید؟ به نظر شما بیشترین و حاد ترین جامعه ای که نژادپرستانه رفتار می کنند کجاست؟

در سال های اخیر توهین و تبعیض نژادی ابعاد گسترده تری پیدا کرده است به طوری که حتی در میادین ورزشی هم به صورت توهین، شعار های نژادپرستانه، پرتاب اشیاء و ... رخ عیان کرده است؛ یکی از زننده ترین اتفاقات زمانی بود که به بازیکن کامرونی باشگاه بارسلونای اسپانیا در حین بازی آن قدر توهین شد که در میانه های بازی با چشمان اشکبار و به نشانه ی اعتراض بازی را ترک کرد ؛ و البته در پایان همان فصل از باشگاه اسپانیایی نیز رفت.

به نظر شما ریشه های نژادپرستی چیست؟ و این تبعیض را ناشی از چه عواملی می دانید؟ آیا مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی می توانند به نوعی بر این معضل تاثیر منفی داشته باشند؟

در انگلیس نیز همواره یکی از بحث برانگیزترین مسائل همین بحث نژاد پرستی و تبعیض ها بوده است؛ به طوری که حتی در ورزش و البته شدیدتر نسبت به برخی جوامع نمود پیدا کرده است؛ یکی از تلخ ترین اتفاقات در انگلیس، کنار گذاشته شدن بازیکن سیاه پوست باشگاه "نیوکسل یونایتد" بود که به بهانه "روزه گرفتن" از تیم و فوتبال به کلی کنار گذاشته شذ.

شما می توانید دیدگاه ها و تجربیات خود را از طریق همین صفحه با دیگران به اشتراک بگذارید.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل