5225

خشم بی‌بی‌سی فارسی در خصوص پخش مستند شجریان از صدا و سیما

3 سال قبل

هم رسانی

   محمدرضا شجریان

اخیرا شبکه افق صدا و سیما مستندی را با عنوان «شجریان از سپیده تا فریاد» را بر روی آنتن برده است که با واکنش های گسترده ای روبرو شده است.
«شجریان از سیپده تا فریاد» نام مستندی است به‌کارگردانی مهدی طوسی و گویندگی ناصر طهماسب که به روایت بخش‌هایی از زندگی محمدرضا شجریان خواننده موسیقی سنتی ایرانی می‌پردازد و فراز و نشیب‌های زندگی هنری و سیاسی او را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این مستند شخصیت‌هایی همچون حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان و حمیدرضا نوربخش از تجربه همکاری خود با شجریان و مواضع سیاسی سالهای اخیر او سخن می‌گویند.
این مستند در ابتدا به تضعیف موسیقی اصیل ایرانی در پیش از انقلاب و رواج هنر غربی می‌پردازد و سپس به نخستین اقدامات هنرمندان فعال حوزه موسیقی سنتی برای دمیدن روحی دوباره به کالبد این سبک موسیقی همچون محمدرضا لطفی (نوازنده تار و سه‌تار) و هوشنگ ابتهاج (شاعر) اشاره می‌کند و به محمدرضا شجریان می‌رسد که در آن سال‌ها جوان و در آغاز راه بو.
بخش اول این مستند بر پیش از انقلاب متمرکز است و به تمجید هنر شجریان پرداخته و به تاثیرش بر موسیقی اصیل ایرانی، همکاری با رادیو و تلویزیون و حضورش در کانون فرهنگی و هنری چاوش، همکاری‌اش با محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان اشاره دارد که بعدها به دو گروه شیدا و عارف تقسیم شد.
در ادامه نوبت به روزهای پیش از انقلاب اسلامی می‌رسد و بر استعفای گروه شیدا از رادیو در اعتراض به کشتار مردم توسط حکومت پهلوی تاکید می‌شود که در ادامه گروه عارف نیز از رادیو استعفا داده و به هم صنفان خود می‌پیوندند تا فعالیت حلقه چاوش رنگ و بوی انقلابی به خود بگیرد. در بخش دیگر مستند «از سپیده تا فریاد» به تصنیف‌های انقلابی شجریان اشاره می‌شود که با اقبال خوبی نیز همراه شد. در این میان البته به واکنش های تندی که با برخی از آثار این هنرمند پس از انقلاب هم شد اشاره‌ای می‌شود.
بخش دوم این مستند اما به اتفاقات چند سال اخیری که برای شجریان پس از انتخابات سال ۸۸ رخ داده اشاره دارد و همچنین اظهارنظرهایی که این هنرمند درباره مسایل مختلف داشته است مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این میان مصاحبه‌های او با شبکه‌های خارجی فارسی زبان نیز پخش می‌شود.
در ادامه مصاحبه‌ای از محمدرضا لطفی پخش می‌شود که درباره اعتراض‌های شجریان می‌گوید: «علت اعتراض‌های او را نمی‌فهمد چرا که او پس از انقلاب بیشترین تولید موسیقی را داشته است.»
در میان تمام این واکنش به خصوص واکنش ها در فضای رسانه های خارج نشین واکنش بی بی سی فارسی که در دوره ای از این هنرمند به عنوان یک ابزار برای رسیدن به اهداف سیاسی اش استفاده کرده بود پررنگ تر بود. در گزارش بی بی سی در خصوص این مستند خشم پنهانی نهفته بود و کاملا مشخص بود که این شبکه انگلیسی از ساخت این مستند با این سطح از بی طرفی که صرفا به یک روایت از سال های گذشته شجریان پرداخته بود خشمگین است و در پی سیاسی جلوه دادن آن است. این در حالی است که روایت اصلی این مستند را همکاران نزدیک شجریان انجام می دهند. و جالب است که در بین کسانی که به این مستند واکنش نشان داده اند عطاالله مهاجرانی که از کارشناسان اصلی شبکه بی بی سی فارسی می باشد در توییتی این مستند کاملا حرفه ای و بی طرفانه می خواند. و این مساله نشان می دهد که صدا و سیما با پخش هوشمندانه این مستند تمام رشته های شبکه بی بی سی را پنبه کرده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل