596

اعتراف تلخ بی بی سی در خصوص یمن

6 سال قبل

هم رسانی

   حمله عربستان به بیمارستان پزشکان بدون مرز در یمن ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی بار دیگر در گزارشی با اشاره به حمله هوایی اخیر به بیمارستان پزشکان بدون مرز در یمن، به وضعیت جنایات جاری در این کشور اعترافی تلخ داشت ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس که در طول مدت تجاوزات آل سعود و متحدانش به یمن تا جایی که توانسته است واقعیت‌ها را کمرنگ جلوه داده است، در یکی از گزارش‌های اخیر خود، بر خلاف روال معمول، اعترافی تلخ در خصوص جنایات جاری در یمن داشته است.

بی بی سی در پی حملهٔ هوایی اخیر به بیمارستان متعلق به پزشکان بدون مرز در یمن، با انتشار گزارشی، ضمن بازتاب این خبر، به جنایت‌های بی پایان عربستان سعودی در قبال مردم این کشور اذعان نموده است.

این شبکهٔ دولتی انگلیس در گزارشی که با تیتر «مرگ ۱۱ نفر در حمله هوایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در یمن» منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید که در یک حمله هوایی به بیمارستان تحت مدیریت این گروه در شمال یمن حداقل ۱۱ نفر کشته شده‌اند.

در این حمله در عبس در استان حجه که تصور می‌شود کار جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان باشد ۱۹ نفر زخمی شدند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان که با شورشیان حوثی یمن می‌جنگد هنوز در مورد این حمله اظهار نظر نکرده است.

مردم محلی گفتند این ناحیه در چند روز گذشته هدف حملات متعدد هوایی بوده است.

اولین امدادگرانی که به محل رسیدند با احتیاط زیاد عمل کردند چون نگران حملات تازه هواپیماهایی بودند که همچنان در آسمان منطقه پرواز می‌کردند.

پزشکان بدون مرز در یمن در توییتی نوشت که انفجار فوراً باعث مرگ ۹ نفر از جمله یک خدمه این گروه شد. به گفته این گروه دو بیمار دیگر هنگام انتقال به یک بیمارستان جان باختند.

به گفته سازمان ملل متحد مناقشه یمن بیش از ۶۴۰۰ کشته به جا گذاشته است که نیمی از آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند و ۲.۵ میلیون نفر را هم آواره کرده است.

گروه پزشکان بدون مرز در توییتر نوشت که بیمارستان عبس حدود ساعت ۱۵: ۴۵ روز دوشنبه به وقت محلی "هدف حملات هوایی قرار گرفت." »

بی بی سی ادامه می‌دهد: «ایمن مذکور، یک مقام بهداشتی شورشیان در حجه به خبرگزاری صبا گفت که حداقل شش نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شده‌اند و خبرگزاری رویترز به نقل از مردم و مقام‌های محلی شمار کشته‌ها را هفت نفر ذکر کرد.

گزارش‌های تأیید نشده ای وجود دارد دایر بر اینکه یک پزشک زن اسپانیایی هنگام حمله در داخل بیمارستان بود.

پزشکان بدون مرز گفت که از ژوئیه ۲۰۱۵ زمانی که کمک رسانی به این بیمارستان را شروع کرد بیش از ۴۶۰۰ بیمار در آن تحت معالجه قرار گرفته‌اند.

یک سخنگوی سازمان ملل گفت که این سازمان از گزارش‌های حمله تازه آگاه است و سعی در جمع آوری اطلاعات دارد.

سال گذشته یک نفر در حمله هوایی ائتلاف عربستان به یک مرکز درمانی پزشکان بدون مرز در استان همجوار سعده کشته شد. به گفته این گروه یک درمانگاه در استان جنوبی تعز هم هدف حملات هوایی قرار گرفت.

در ماه ژانویه بیمارستانی در سعده هدف اصابت یک موشک قرار گرفت که باعث مرگ ۶ نفر شد.

حمله در عبس کمتر از ۴۸ ساعت بعد از آن صورت می‌گیرد که پزشکان بدون مرز گفت حمله هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری عربستان به یک مکتب در حیدان در سعده باعث مرگ ۱۰ کودک شد.

شاهدان عینی به نیویورک تایمز گفتند که خانه مدیر مدرسه در شهر رازح هم هدف قرار گرفت و باعث مرگ همسر و ۴ فرزند او شد. به گفته آن‌ها حمله دوم به همین نقطه ۴ نفر از بستگانی که به کمک آمده بودند را کشت. »

اما همانطور که اشاره شد، این اعتراف در صورتی روی می‌دهد که جنایات آل سعود در یمن امروزه به موضوعی غیر قابل انکار تبدیل شده است که سازمان‌ها و نهادهای مختلف بین المللی بارها به آن اذعان داشته‌اند.

هنوز زمان زیادی از این جریان نمی‌گذرد که دیدیم سازمان ملل متحد به دلیل جنایات بی شمار عربستان در قبال کودکان یمنی، نام این کشور را در لیست ناقضین حقوق کودکان قید کرده بود اما با تهدیدهای مکرر آل سعود مبنی بر قطع کمک‌های مالی خود از این سازمان، نامش از این لیست خارج شد و این در صورتی است که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به این حقیقت تلخ اعتراف کرده است.

همین چند روز پیش و در بیست و یکم مرداد ماه سال جاری، جنگنده‌های عربستان با بمباران منطقه مسکونی "نَهم" واقع در شرق صنعا دست کم چهار کودک یمنی را به شهادت رساند؛ جنایتی که نمایندگان سازمان ملل متحد در صندوق یونیسف را نیز به واکنش واداشت.

جولیان هارنس، نماینده سازمان ملل در بیانیهٔ منتشر شده توسط یونیسف در این خصوص، بیان می‌کند: "یونیسف از کشته شدن هزار و 121 کودک و زخمی شدن بیش از هزار و 600 کودک دیگر در یمن از آغاز حمله نظامی ائتلاف سعودی در ماه مارس 2015 میلادی به این کشور اطمینان حاصل کرده و احتمال می‌دهد که ارقام واقعی بسیار بیشتر از این‌ها باشد. کودکان در یمن بهای گزافی در نتیجه گلوله باران‌ها و بمباران‌ها می‌پردازند. یونیسف این گونه اقدامات را محکوم می‌کند و از همه طرفهای درگیر می‌خواهد تا بالاترین سطح احتیاط را رعایت کنند و از آسیب رساندن به زیرساخت‌های غیرنظامی اجتناب بورزند. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل