610

حقوق بشر و پارادوکسی به نام حجاب

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری گرافیکی با موضوع حجاب

حقوق بشر در نگاه تمدن باختر به مجموعه حقوق و آزادی‌های افراد بشر اطلاق می‌شود که اشخاص به علت انسان بودن از آن برخوردارند، بر اساس این نگاه انسان‌ها بدون توجه به نژاد، ملیت و یا عضویت در گروهی اجتماعی یکسان هستند.
در جهان امروز کشورهای غربی و اروپایی ضمن اینکه خود را معتقد به رعایت حقوق بشر(غربی) نشان می‌دهند، همواره سایر کشورهای جهان را به پیروی از اصول و هنجارهای حقوق بشر حاکم بر جوامع خود دعوت می‌نمایند، این دعوت از شرق تا غرب تمامی کشورها را دربرمی گیرد، به‌گونه‌ای که همه کشورها با دارا بودن اختلافات فرهنگی و ایدئولوژیک با غرب مجبور به رعایت این الگو شده‌اند.
اروپایی‌ها با عام و جهان‌شمول دانستن حقوقی چون حق حیات و احترام به آن، منع شکنجه، منع بردگی، منع استثمار و کار اجباری، حق آزادی و امنیت شخص، منع بازداشت جزء به علت قانونی و به‌وسیله مقام صلاحیت‌دار، علت اعلام بازداشت و تحویل سریع به مقامات قضایی، حق اعتراض به بازداشت غیرقانونی، حق آزادی فکر، آزادی عقیده و مذهب، آزادی بیان و... خود را به‌عنوان الگوی پیش‌گام در رعایت حقوق بشر معرفی می‌کنند.
این مهم در نظر آن‌ها به‌قدری بااهمیت است که رعایت حقوق بشر به‌عنوان یکی از پیش‌شرط‌های عضویت کشورهایی چون ترکیه در این اتحادیه محسوب می‌شود؛ اما برخوردهای دوگانه با کشورها و فرهنگ‌هایی که در منظومه فکری آنان نمی‌گنجند سال‌هاست که حقوق بشر را به ابزاری بدل کرده است که از آرمان‌های اولیه آن فرسنگ‌ها فاصله گرفته است؛ این مهم امروز بسیاری از اتباع اروپایی را نیز آزار می‌دهد.
به‌طور مثال بسیاری از مخالفین اسلام در اروپا از حجاب زنان مسلمان به‌عنوان زنگ خطری بزرگ برای تمدن سکولار باختر در برابر اسلام سیاسی یاد می‌کنند، این دسته از افراد که پس از ناکامی در نابودی حجاب در جوامع اسلامی توسط افرادی چون «کمال مصطفی آتاتورک» در ترکیه و «رضاخان» در ایران با افزایش گرایش زنان مسلمان در جوامع اسلامی و بانوان مسلمان اروپایی به حجاب بسیاری از آرزوهای خود را نقش بر آب می‌بینند در چند سال اخیر برخوردهای سازماندهی‌شده‌ای را برای محدود کردن جلوه حجاب بانوان مسلمان در جوامع اروپایی در صدر راهبردهای خود قرار داده‌اند.
دراین‌بین سیاست‌مداران راست‌گرای اروپایی و نوبنیاد گرایان مسیحی علی‌رغم شعارهای سکولار خود بیش از دیگران این احساس خطر را جلوه‌گر ساخته‌اند، امروز از جمعيت 20 ميليوني مسلمان ساکن اروپا، 12 ميليون نفر را زنان تشکیل می‌دهند.
اين زنان داراي دیدگاه‌های اجتماعي، اقتصادي، قوميتي و سياسي گوناگوني هستند؛ اما همين بانوان خود در حوزه‌های متعددي مورد تبعيض واقع می‌گردند؛ به‌طور مثال به آنان به‌عنوان کساني که از يک اقليت قومي می‌آیند، نگاه می‌شوند، يا اينکه از آن‌ها به‌عنوان کساني ياد می‌شود که از حقوق خود محروم هستند و حتي آنان را به‌عنوان تهديدي بالقوه معرفي می‌نمایند.
زنان مسلمان اروپا در بسياري از مواقع فقط به‌عنوان سوژه‌های پیش‌پاافتاده‌ای چون قربانيان ازدواج‌های اجباري، خشونت‌های خانگي يا جنایت‌های شرافتي نشان داده می‌شوند.
در فضای پس از حوادث 11 سپتامبر، تشدید تبلیغات منفی رسانه‌ای علیه مسلمانان و آشکار شدن برخی از جلوهای مذهبی اقلیت 20 میلیونی مسلمانان در جوامع اروپایی به‌ویژه حجاب بانوان مسلمان در کشورهایی چون فرانسه، هلند، بلژیک، ایتالیا، هلند و آلمان به تشدید حساسیت نسبت به توهم تسخیر اروپا به‌وسیله مسلمانان منجر شده است.
این نگرش همراه با اوهام بسیاری از دولتمردان اروپایی نسبت به حجاب بانوان با تصویب قوانینی چون قانون منع حجاب (2004 میلادی) در فرانسه در سطحی وسیع و رسمی آشکارتر شده است.
سال‌ها است که به بهانه ايجاد محيط همگون و عاري از علائم مذهبي براي همه با گفتن اينکه افراد فقط می‌توانند بعد از 18 سالگي در مورد نحوه پوشيدن لباس خود تصميم بگيرند، حجاب در مدارس فرانسه ممنوع شده است اما امروز بسیاری از واقعیت‌های جامعه این کشور چنانچه که در برخوردهای خشونت‌آمیز و دفعی دولت فرانسه با اعتراض‌های گاه و بی گاه جوانان محروم حومه‌های پاریس نیز مشاهده شد در راستای سیاست فرانسوی سازی قرارگرفته است، در این میان جلوگیری از حجاب زنان مسلمان به‌عنوان اولویتی مهم تلقی شده است.
به دنبال فرانسه در کشورهایی دیگری چون ایتالیا، هلند، دانمارک و انگلیس نیز زمزمه‌های ممنوعیت حجاب آغاز گردید؛ به‌عنوان‌مثال حزب محافظه‌کار دانمارک خواستار ممنوعیت پوشش روسری در اماکن عمومی شد و اظهار داشته که این نوع پوشش طالبان است.
با آغاز این‌گونه حرکت‌های تبعیض‌آمیز، بسیاری از مسلمانان اروپا و نهادهای حقوق بشری این‌گونه اقدام‌ها به‌عنوان پیش سناریوی برای کشف حجاب اجباری در میان زنان محجبه یاد می‌کنند، در کشور آلمان نیز علی‌رغم تساهل نسبی نسبت به بانوان محجبه احکام متعددی در دادگاه‌ها علیه حضور زنان و دختران باحجاب در مدارس این کشور آویزه معلمان دارای پوشش اسلامی صادرشده است.
حجاب بانوان مسلمان در جوامع سکولار اروپایی به‌گونه‌ای تعجب‌برانگیز است که: «تیری دو بومن»، روزنامه‌نگار معروف فرانسوی، می‌نویسد: «از زمانی كه اسلام را موردمطالعه قراردادم، مسئله مسلمان شدن زنان فرانسوی همواره تعجب مرا برمی‌انگیخت؛ به‌ویژه كه تعداد زنان مسلمان‌ شده فرانسوی به حدود صد هزار زن رسید.
من، همیشه این سؤال را می‌كردم كه چگونه زن فرانسوی كه ثمره تلاش ده‌ها ساله خود درزمینهٔ آزادی و برابری زنان را به‌تدریج به دست می‌آورد، به دینی روی می‌آورد كه طبق گفته غربی‌ها حقوق زن را پایمال می‌كند؟
نظرسنجی سایت اسلام آنلاین نشان می‌دهد که مسلمانان اروپایی به هر علتی حاضر به برداشتن حجاب خود و عدم رعایت اصول اسلامی نیستند؛ نتایج این تحقیقات تأکید می‌کند بیشتر مسلمانان در اروپا نمی‌خواهند وظایف اسلامی خود را به هر علتی نفی کنند.
اکنون مسئله این است که مسلمانان به‌سختی تلاش می‌کنند فرآیند ادغام در اروپا را طی کنند این در حالی است که اروپا خود موانع بسیاری را در سر راه آن‌ها قرار داده است.
چندی پیش، دو دختر فرانسوی، از یك خانواده یهودی، در شمال پاریس به اسلام گرویدند؛ آن‌ها باحجاب كامل اسلامی به مدرسه رفتند، اما پس از مدتی به خاطر حجاب از مدرسه اخراج شدند؛ پدر آلما (Alma) و لیلا (Lila) از مسئولان مدرسه شكایت كرد اما فایده‌ای نداشت و آن‌ها مجبور شدند در خانه ادامه تحصیل دهند.
«لارنت لوی» (Laurent Levy) می‌گوید: دخترانش آزادانه و با اختیار خود این پوشش را انتخاب كرده‌اند؛ پدر آلما و لیلا یهودی است اما خود اعتقادی به دین ندارد و در رابطه باحجاب دخترانش می‌گوید: «انتخاب بچه‌ها، مرا مقداری می‌آزارد؛ من فكر می‌كنم، این‌یک اشتباه است. فكر می‌كنم، این بدفهمی دنیاست. من نگرانم. زندگی‌ِ یك زن در اسلام ممكن نیست به خودباوری او بینجامد.» آلما لبخند می‌زند و جواب می‌دهد: «اگر اسلام به ما خودباوری نمی‌داد، آن را انتخاب نمی‌كردیم.»
رهبران اروپایی چون سارکوزی با استدلال درخطر بودن اصول سکولاریسم در جامعه، مسائل امنیتی و اجبار زنان در پوشیدن حجاب و روبنده به مخالفت با پوشش زنان مسلمان می‌پردازند، این در حالی است که کشور فرانسه در میان کشورهای اروپایی دارای بیشترین جمعیت مسلمان است.
از جمعيت 50 ميليون نفري کشور فرانسه، بيش از 6 ميليون نفر مسلمان هستند، شماری از گروه‌های اسلامی گفته‌اند از زمان اجرای قانون منع حجاب در اماکن عمومی فرانسه برخی زنان باحجاب توسط مردم مورد بی‌احترامی لفظی یا فیزیکی قرارگرفته‌اند.
این‌گونه تبعیض‌ها در قبال بانوان مسلمانان به‌گونه‌ای آشکار است که در موارد متعددی سازمان‌های حقوق بشری غربی و اروپایی علی‌رغم انعکاس محدود اخبار آن در رسانه‌های اروپایی بارها لب به اعتراض گشوده‌اند.
به‌طور مثال به عقیده سازمان عفو بین‌الملل، «ممنوعیت کامل پوشیدن حجاب موجب می‌شود تا حقوق زنانی که این نوع پوشش را به دلیل عقاید مذهبی یا راهی برای ابراز هویت انتخاب کرده‌اند، پایمال شود.

به گفته یکی از کارشناسان این سازمان در امور تبعیض جنسیتی و نژادی، محدود کردن حقوق فردی بایستی همواره در ارتباط با یک هدف مشخص باشد، به باور وی، ممنوعیت کامل چادر، روبنده یا برقع، در این چارچوب نمی‌گنجد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل