613

بی بی سی و داستان استقرار جنگنده‌های روسیه در ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   جنگنده ی روسی ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به موضوع استقرار جنگنده‌های روسیه در ایران پرداخته و به بهره برداری از این موضوع پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

چند روزی می‌شود که انتشار اخباری مختلف از استقرار جنگنده‌های روسیه در پایگاه هوایی شهید نوژه شهر همدان، به یکی از مباحث داغ موجود تبدیل شده است.

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس نیز در همین راستا، گزارشی منتشر کرده و تلاش کرده است تا از این موضوع در جهت اهداف خود بهره برداری نماید.

بی بی سی در این گزارش که با تیتر «استفاده روسیه از پایگاه نوژه: آمریکا نقض احتمالی قطعنامه سازمان ملل را بررسی می‌کند» منتشر کرده است، می‌نویسد: «وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که بخش حقوقی این وزارتخانه مشغول ارزیابی این مساله است که آیا روسیه با استفاده از یک پایگاه هوایی ایران برای انجام عملیات نظامی در سوریه قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است یا نه.

به گزارش خبرگزاری رویترز مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه گفت که اقدام روسیه در استفاده از پایگاهی هوایی در همدان در غرب ایران به "پایان خصومت‌ها در جنگ داخلی سوریه میان نیروهای دولتی و پیکارجویان کمکی نمی‌کند."

او گفت که وزارت خارجه در مورد نقض احتمالی قطعنامه سازمان ملل توسط روسیه هنوز به نتیجه ای نرسیده است. او پیش‌تر گفته بود که قطعنامه سازمان ملل عرضه، فروش و انتقال هواپیماهای نظامی به ایران را ممنوع می‌کند مگر آنکه به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده باشد.

اما سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه چهارشنبه چنین احتمالی را تکذیب کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای لاوروف گفت:‌ "هیچ نوع عرضه، فروش یا انتقال هواپیماهای جنگنده به ایران صورت نگرفته" و تاکید کرد که حضور نیروی هوایی روسیه در ایران فقط برای استفاده از امکانات ایران است.

همزمان روسیه روز چهارشنبه گزارش داد که برای دومین روز متوالی از پایگاه نوژه همدان برای انجام عملیات در سوریه استفاده کرده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت که جت‌های سوخو-۳۴ پس از برخاستن از پایگاه همدان حملاتی هوایی علیه اهداف گروه دولت اسلامی (داعش) در دیرالزور انجام دادند.

آمریکا می‌گوید که روسیه برخلاف ادعایش بیشتر مخالفان غیراسلام گرای دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه را هدف می‌گیرد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که در این حملات با بمب‌های قوی "دو مرکز فرماندهی و اردوگاه‌های بزرگ آموزشی تروریست‌ها در ناحیه شهر دیرالزور منهدم شد و باعث مرگ بیش از ۱۵۰ جنگجو از جمله مزدوران خارجی شد."

روز سه شنبه سرهنگ کریس گارور، سخنگوی نیروهای آمریکایی در بغداد، گفته بود که روسیه کمی پیش از استفاده از پایگاه نیروی هوایی ایران در همدان برای عملیات در سوریه، آمریکا را از این تصمیمش آگاه کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت که این تحول "مایه تأسف است اما غیرمنتظره نبود."

سرهنگ گارورگفت که روسیه به ائتلاف ضد داعش، به رهبری آمریکا اطلاع داده است که هواپیماهای این کشور در مسیری پرواز خواهند کرد که ممکن است در نزدیکی نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه باشد. او افزود که ائتلاف اطمینان حاصل کرده است که حین پرواز بمب‌افکن‌های روسیه امنیت پروازها تأمین شود.

مقام‌های رسمی دولتی و نظامی ایران در مورد استفاده روسیه از این پایگاه سکوت اختیار کرده‌اند. »

اما همانطور که در بررسی واقعیت این ماجرا درک خواهیم کرد، در این موضوع اصلاً بحثی به عنوان در اختیار قرار دادن یک پایگاه ایرانی به نظامیان روسیه و استقرار دائمی و یا حتی دوره ای آن‌ها در خاک کشورمان وجود نداشته و ندارد، بلکه در راستای توافقات صورت گرفته میان ائتلاف ضد تروریستی ایران، روسیه، عراق، سوریه و حزب الله لبنان، برای بهبود جنگ با تروریسم در منطقه، تنها این مجوز به جنگنده‌های روسیه داده شده است که برای سوخت گیری و اجرای عملیات‌های خود، با رعایت دستورات و تابعیت از قوانین فرماندهی پایگاه هوایی شهید نوژه شهر همدان که در اختیار ارتش کشورمان می‌باشد، از این پایگاه استفاده ای موقت داشته باشند.

علا الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، ئر مصاحبه ای که در همین خصوص چندی پیش با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) داشته است، در پاسخ بهادعاهای مطرح شده از سوی برخی گروه‌ها که این همکاری میان ایران و روسیه را مغایر با اصل 146 قانون اساسی کشورمان دانسته‌اند، این گونه تأکید می‌کند: " اصل 146 استقرار هرگونه پایگاه نظامی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز را ممنوع کرده است؛ حال اینکه استفاده از پایگاه هوایی نوژه برای عبور هواپیما و سوخت‌گیری است و این موضوع با اصل 146 مغایرتی ندارد. اصل 146 استقرار و دادن پایگاه به بیگانگان را ممنوع کرده که در اینجا بحثی برای دادن پایگاه و استقرار مطرح نیست؛ بلکه موضوع در حد سوخت‌دادن آن هم در چارچوب همکاری‌های چهار جانبه جمهوری اسلامی ایران، عراق، روسیه و سوریه است؛ توافقی که مبتنی بر منافع و امنیت جمهوری اسلامی است. در واقع روسیه از حریم هوایی ایران برای مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق استفاده می‌کند؛ به این دلیل که در یک سال گذشته همکاری چهارجانبه بین چهار کشور منعقد شد، به همین دلیل ما اتاق مشورت مشترکی در دمشق و بغداد داریم و در این چارچوب توافقات متعددی اجرا شده که یکی از این‌ها استفاده از حریم هوایی پایگاه نوژه است. "

بر اساس گزارش خبرگزاری "اسپوتنیک"، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز در نشست خبری چهارشنبه خود در مسکو بر این واقعیت تأکید کرده و اذعان نموده است: "حضور جنگنده‌های روسیه در ایران، نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.هیچ دلیلی وجود ندارد که شک داشته باشیم که مبادا روسیه در حال نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است. "

لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان نیز در همین خصوص در صحن مجلس تأکید می‌کند: " ایگاه نظامی به روسیه و هیچ کشور دیگری در ایران داده نشد با روسیه در مسائل منطقه همکاری داری اگر رسانه ای به این شکل عنوان کرده تکذیب می‌شود. خوشحالیم که امروز روسیه در مسئله یمن هم توجه بیشتری پیدا کرده است. "

جالب است بدانید که این واکنش‌های رسانه‌های مختلف ضد ایرانی و غربی به موضوع استفادهٔ جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی همدان، در شرایطی صورت می‌گیرد که بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان، این روی داد، اوج همکاری‌های استراتژیک و قلهٔ اعتماد میاد دو کشور (ایران و روسیه) را به جهانیان مخابره می‌کند که می‌تواند تحولات منطقه ای را تا حد زیادی با تغییر مواجه سازد که شاید به سود غرب نباشد.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل