636

بی‌بی‌سی نگران قایق‌های تندرو سپاه

6 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از تجهیزات نظامی و امنیتی ایران

ارتش امریکا ویدئویی از نزدیک شدن چهار قایق تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به 270 متریِ یک ناو آمریکایی در تنگۀ هرمز، منتشر کرده است.
بر اساس آنچه در خبرگزاری رویترز و شبکۀ خبری سی.ان.انِ امریکا نقل‌شده است، این حادثه روز سه‌شنبه (2 شهریور) رخ‌داده است.
در گزارش‎ها به نقل از یک مقام نظامی در وزارت دفاع امریکا آمده است که قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا فاصلۀ 300 یاردی (270 متری) ناو آمریکایی جلو آمدند. این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، این اقدام قایق‌های سپاه ایران را واکنشی به تحرکات ارتش امریکا در خط مرزیِ آب‌های ایران دانسته است. به گفتۀ وی ناو آمریکایی 12 بار برای تماس با قایق‌های تندرو اقدام کرده و 10 فلیر (گلولۀ آتشین) در مسیر 2 قایقی که به فاصلۀ 270 متری ناو رسیده بودند، پرتاب کرده است. به گزارش شبکه خبری سی ان ان آمریکا ناو نیتز برای جلوگیری از درگیری، مسیر خود را تغییر داده است.
سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانیِ نیروهای مسلح ایران، روز پنج‌شنبه (4 شهریور) در یک نشست خبری در اصفهان در واکنش به خبر نزدیک شدن قایق‎های تندرو ایران به ناو آمریکایی، گفت: «تأمین امنیت کشور در دریا و در خلیج‌فارس به عهده واحدهای دریایی ماست و به‌طور طبیعی برای نظارت بر تردد و شناورهای بیگانه این قایق‌ها دائم در حال پایش تحولات هستند و به‌طور طبیعی این در آب‌های سرزمینی خود ما صورت می‌گیرد، اگر هر شناور بیگانه‌ای وارد آب‌های ما شود به آن‌ها اخطار و اگر تجاوز باشد مقابله می‌کنیم.»
اما اخیراً و در پی واکنش فرمانده نظامی آمریکا در منطقه به این مسئله بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مفصل در برنامه شصت دقیقه پنجشنبه‌شب خود به این موضوع پرداخت. این شبکه انگلیسی که سابقه خوبی در این قضیه ندارد و ایرانی‌ها به‌خوبی به یاد دارند که خبرنگار این شبکه کسری ناجی چند سال پیش در اوج مناقشات ایران و غرب بر روی عرشه ناو آمریکایی مستقر در خلیج‌فارس شیپور جنگ می‌نواخت. اکنون هم همین خبرنگار در گزارش خود به بیننده این‌گونه القا می‌کند که این حرکت ایران تحریک‌آمیز بوده و ممکن است سرانجام آن‌یک درگیری نظامی باشد. و جالب است که بی‌بی‌سی به‌گونه‌ای گزارش خود را تنظیم کرده که ایران به‌واسطه دفاع از آب‌های مرزی خود محکوم است نه آمریکایی‌هایی که به این آب‌ها نزدیک شده‌اند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل