680

تبلیغ بی‌بی‌سی برای عربستان

6 سال قبل

هم رسانی

   تصاویری از شیوخ عرب

اخبار و گزارش‌های رسانه‌های سعودی و اظهارات خصمانه و نسنجیده مقامات این رژیم علیه ایران پس از پیام «آیت‌الله خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره حج و لزوم تغییر مدیریت مراسم حج؛ نشان‌دهنده پافشاری سعودی‌ها بر ماجراجویی پرهزینه برای خود و منطقه، مخالفت با برقراری ثبات و آرامش در منطقه است.
«عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ» مفتی وهابی عربستان در گفت‌وگو با روزنامه مکه، رهبر ایران را به دشمنی با اسلام متهم کرد و گفت منشأ سخنان او اختلاف با اهل تسنن است.

آل الشیخ که نسبش به «محمد بن عبدالوهاب» مؤسس فرقه وهابیت می‌رسد مدعی شد که انتقادات رهبر ایران از برگزاری مراسم حج به‌وسیله عربستان موضوع غیرقابل‌انتظاری نبوده و افزود: باید بدانیم که این‌ها مسلمان نیستند؛ این‌ها فرزندان مجوس‌ [معرب مغ] هستند و دشمنی آن‌ها با مسلمانان به‌ویژه اهل سنت دیرینه است.

وی همچنین مدعی شده که اطمینان دارد افرادی که سعی می‌کنند در خصوص آنچه خدمت‌رسانی سعودی‌ها برای حج و حاجیان توصیف کرده انتقاداتی را مطرح کنند به اهداف خود نمی‌رسند.
به نظر همه این موارد بر عمق آشفتگی، توهمات،‌سرخوردگی و ناپختگی سیاسی و دیپلماتیک حاکمان نجد و حجاز مهر تأیید می‌زند.
اما درعین‌حال که نقش مستقیم دولت سعودی در اتفاقات سال گذشته مراسم حج و کشته شدن بیش از هفت هزار نفر از حجاج به دلیل بی‌کفایتی آن‌ها بر کسی پوشیده نیست بی‌بی‌سی فارسی در گزارشاتی که از هفته گذشته شروع‌شده سعی کرده است که نقش دولت عربستان را در این اتفاقات کم‌رنگ جلوه دهد.
اخیراً این شبکه انگلیسی در گزارشی از مکه به تلاش‌های امنیتی و توانایی‌های پلیس این کشور در کنترل مراسم حج اشاره کرد. بی‌بی‌سی در این گزارش در مصاحبه‌هایی با برخی از زائران حوادثی همچون پارسال را طبیعی جلوه داد. و همچنین این شبکه دلیل عدم حضور ایرانی‌ها را در مراسم امسال را سیاسی جلوه داد و آن را به گردن حاکمان ایرانی انداخت این در حالی است که عربستان به دادن تعهد به‌منظور حفظ جان ایرانیان نشده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل