707

چرا بی‌بی‌سی به داعش، تروریست نمی‌گوید؟

6 سال قبل

هم رسانی

   تصاویری از گروهک تروریستی داعش

بی‌بی‌سی همواره متهم بوده است که از داعش حمایت رسانه‌ای می‌کند و مثلاً به داعش تروریست نمی‌گوید. تا اینکه صادق صبا به این اتهام واکنش نشان داد و سعی کرد توضیحاتی بدهد. اما این توضیحات او فایده‌ای نداشت و کاربران توییتر با زبان طنز بی‌بی‌سی را موردانتقاد قراردادند.
بی‌بی‌سی فارسی متهم بوده است در انتخاب تیترها یا نحوه خبررسانی از گروه تروریستی داعش جانب‌داری می‌کند. این ماجرا وقتی به اوج رسید که ارتش و شیعیان عراق توانستند فلوجه را از داعش پس بگیرند.
مثل در آن زمان این خبر را با "نیروهای عراقی شهرداری فلوجه را تصرف کردند" گزارش کرد که وانمود شده است فلوجه متعلق به داعش بوده و نیروهای مردمی و ارتش عراق مهاجم بوده و فلوجه را تصرف کرده‌اند.
مورد دیگر از این حمایت را در "پیکارجو" نامیدن اعضای داعش به‌جای "تروریست" است. این انتقاد آن‌قدر زیاد شد که در یادداشت "چرا بی‌بی‌سی به کسی تروريست نمی‌گوید؟" به قلم "صادق صبا" در وب‌سایت بی‌بی‌سی سعی شد به این اتهام پاسخ داده شود:
"یکی از پرسش‌هایی که بخش مهمی از مخاطبان بی‌بی‌سی پیوسته مطرح می‌کنند این است که چرا ما از به کار بردن عنوان "تروریست" برای افراد یا گروهایی که به اقدامات خشونت‌آمیز دست می‌زنند پرهیز می‌کنیم"
وی به‌شدت گرفتن این انتقادها اشاره می‌کند:
"این پرسش از زمانی که گروه "دولت اسلامی" (داعش سابق) بخش‌هایی از خاک عراق را تصرف کرد و به اقداماتی همچون سربریدن مخالفان روی آورد به شکل جدی‌تری مطرح‌شده است"
و چنین پاسخ می‌دهد:
"دشواری کار در این است که بسیاری از دولت‌ها مخالفان خود را تروریست می‌نامند تا سرکوب آن‌ها را توجیه کنند. ولی هیچ گروهی خود را تروریست نمی‌داند."
اما این دیدگاه او هیچ‌گاه موردقبول مخاطبان قرار نگرفت و مثل در توییتر، برخی از مخاطبان در زبان طنز به این سیاست بی‌بی‌سی واکنش نشان دادند:
پرنسس گیس‌بریده : از برنامه هام واسه آینده اینه برم خارج یک شبکه خبری بازکنم توش تمام اخبار بی‌بی‌سی را عیناً بگم فقط جای کامه پیکارجو بگم تروریست
زکی پدیا: خود داعش زیر نامه هاش مینویسه " با تشکر گروه تروریستی داعش" بعد بی‌بی‌سی هنوز میگه پیکارجو و معارض
البته اعتراض به سیاست‌های بی‌بی‌سی فارسی و یا شبکه من تو در توییتر به این موضوع محدود نمی‌شود:
Hamed: الآن باید شبکه مردمی من و تو یه مستند بانام تابستان‌های پهلوی بسازه و نشون بده قبل از انقلاب دما دیگه نهایتاً 24 درجه بوده! مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل