708

حمایت بی‌بی‌سی از عربستان

6 سال قبل

هم رسانی

   تصاویری از اعراب عربستان سعودی

با عنایت به اینکه عربستان از متحدان کشورهای غربی است، بی‌بی‌سی فارسی نیز به تبعیت از سیاست‌های دولت انگلیس، در تکاپوی حمایت رسانه‌ای از عربستان است. این حمایت پنهان در حالی انجام می‌شود که افکار عمومی ایران داغدار از فاجعه منا، علیه عربستان است.
اگر تمایل بی‌بی‌سی به اسرائیل را پیش‌فرض بگیریم، همگرایی سیاست‌های اسرائیل با عربستان سعودی باعث می‌شود که بی‌بی‌سی فارسی نیز از این کشور حمایت رسانه‌ای کند.
اگرچه نه عربستان سعودی اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد و نه اسرائیل طرح پیشنهادی سعودی را برای تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی پذیرفته اما، انتشار خبر دیدارهای هیئت‌های بلندپایه از عربستان و اسرائیل با محور مقابله با ایران، نشان داد که ریاض در مواجهه با گسترش نفوذ ایران در منطقه حاضر به چشم‌پوشی از سیاست‌های دهه‌های پیشین خود است.
نمایندگان این دو کشور از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون، ۵ بار با یکدیگر گفتگو کرده‌اند بااین‌وجود، این روابط تا روز پنجشنبه، زمانی که انور ماجد عشقی، رئیس هیئت عربستان و همتای اسرائیلی وی، دُر گُلد، پس از یک سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند، علنی نشده بود.
انور ماجد عشقی، ژنرال بازنشسته سعودی و معاون پیشین شاهزاده بندر بن سلطان (سفیر پیشین ریاض در واشنگتن و رئیس سابق استخبارات عربستان سعودی) در سخنرانی خود در این اتاق فکر، با ارائه گزارشی اجمالی از تاریخ ایران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و با اشاره به سوابق «تروریستی»، «تجاوزکارانه» و «گروگان‌گیری‌های» جمهوری اسلامی ایران، برنامه پیشنهادی هفت ماده‌ای خود را برای خاورمیانه ارائه داده است که در صدران، دستیابی به صلح میان اعراب و اسرائیل قرار دارد. موضوع دوم این برنامه، تغییر رژیم سیاسی ایران است. رئوس دیگر طرح این ژنرال بازنشسته سعودی، اتحاد بیشتر میان اعراب، خلق نیروی نظامی عربی و استقلال کردستان بود.
این واقعیت که نمایندگان دو کشور در سال ۲۰۱۴ با یکدیگر دیدار کرده‌اند، نشانگر این واقعیت است که حتی پیش از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان هم، دست‌کم بخشی از خاندان سعودی خواستار ارتباط نزدیک‌تر با اسرائیل برای مقابله با گسترش نفوذ ایران بوده است.
این سیاست به‌خوبی در نحوه گزارش بی‌بی‌سی از روابط بین ایران و عربستان آشکار است.
مثلاً در گزارش مجید خیام دار، قربانیان حادثه منا از چند هزار نفر به چند صد نفر تقلیل داده می‌شود، درعین‌حال که علت ماجرا ازدحام جمعیت خوانده می‌شود:
"یک سال پس از مراسم خونین عید قربان منای عربستان که دران صدها زائر ایرانی و غیر ایرانی براثر ازدحام جمعیت کشته شدند تنش در روابط دو کشور بسیار شدید است"
سپس وی ، به تخطئه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی می‌پردازد، که ایشان در سخنرانی‌ها و بیانیه‌های خود، حکام عربستان را موردانتقاد شدید قرار داده است:
" سالگرد حادثه فرصتی شد برای حمله‌های لفظی شدید به آل سعود در بالاترین سطح"
یا
" آیت‌الله خامنه‌ای در یک سال اخیر مکرر به رهبران عربستان تاخته مخصوصاً از زمان اعدام یک روحانی شیعه مخالف آل سعود در عربستان"
این رویکرد در برنامه صفحه 2 هم تکرار شد و مجری برنامه(مهدی پرپنچی) اظهار داشت:
"رهبر ایران همواره در پیامش مسلمانان را مقاومت و ایستادگی در برابر آمریکا تشویق می‌کرد اما امسال او این مضمون ضدآمریکایی را فراموش کرد و ترجیح داد با لحنی بسیار تند مقامات عربستان سعودی را خطاب قرار دهد آقای خامنه‌ای در پیامش مقامات عربستان را بی‌شرم وقیح قسی‌القلب خبیث سبک‌سر جنایتکار بی‌دین بی‌وجدان حقیر خرد و ملعون خواند"
و سپس کارشناس برنامه(فرزانه روستایی) نیز این رویکرد را ادامه داد:
"این حاکی از این است که هم دفتر ایشان هم سیستم ایشان بسیار از عربستان سعودی و نقشه‌های جدید عربستان سعودی عصبانی هستند و ناراحت هستند و هم اینکه یک سال گذشته اساساً اطلاعیه‌های ایشان تند است اساساً کلماتی که خیلی مناسب نیست زیاد استفاده می‌کنند"
البته گفتنی است حمایت‌های بی‌بی‌سی از دولت عربستان، فقط به نحوه پوشش اخبار محدود نمی‌شود بلکه خبرهایی منتشرشده است مبنی بر اینکه چندی پیش تیم رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی به سرپرستی رزیتا لطفی مدیر این شبکه با عادل الطریفی وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی عربستان سعودی دیدار کردند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل