7258

تشدید جنگ قدرت در انگلستان با کناره گیری خانم نخست وزیر

3 سال قبل

هم رسانی

   ترزا می

در ادامه جنگ قدرت در انگلستان، رقابت برای انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار پس از آن که ترزا می اعلام کرد که ماه آینده از سمتش کناره گیری می‌کند، آغاز شده است. برنده این رقابت نه تنها رهبر حزب بلکه نخست‌وزیر آینده بریتانیا هم خواهد شد.
خانم می اعلام کرد که در هفتم ژوئن (دو هفته دیگر) از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا می‌دهد و پس از انتخاب یک رهبر جدید مقام نخست‌وزیری را به او واگذار می‌کند. به گزارش بی‌بی‌سی، قرار است روند انتخاب رهبر جدید یک هفته پس از استعفای خانم می آغاز شود.

به اعتراف بی‌بی‌سی، با آنکه نمی‌توان گفت رقابت درون حزبی برای انتخاب رهبر جدید دقیقا چقدر طول می‌کشد، اما کارشناسان می‌گویند احتمالا در پایان ژوئیه، حدود دو ماه دیگر رهبر جدید حزب محافظه‌کار مشخص خواهد شد. تاکنون پنج نفر برای رقابت در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

البته گفته شده شماری دیگر هم در صدد شرکت در این رقابت هستند از جمله سر گراهام بردلی که رئیس سابق کمیته ۱۹۲۲ (مجمع نمایندگانی که مقام دولتی ندارند) بود.

اختلاف محافظه‌کاران بر سر برگزیت مثل گلدانی چینی دهه‌هاست یک ترک بزرگ دارد، ولی هنوز نشکسته است. اختلاف حزب کارگر بر سر برگزیت مثل گلدانی چینی است که از اواخر دهه ۸۰ میلادی نو و دست‌نخورده باقی مانده، ولی حالا دارد به سمت دیوار پرت می‌شود.

این توصیف استوارت وود، استاد علوم سیاسی دانشگاه آکسفورد از شکاف‌هایی است که فرآیند خروج از اتحادیه اروپا در دو حزب اصلی راست و چپ بریتانیا ایجاد کرده؛ تنش‌هایی که هر دو حزب را با جنگی داخلی مواجه کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل