726

عذرخواهی روباه پیر از مردم عراق!

6 سال قبل

هم رسانی

   احمدجابر کریم‌علی در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط نظامیان انگلیس در کانالی در عراق غرق شد ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است به بازتاب عذرخواهی مقامات انگلیسی از مردم عراق به دلیل جنایات نظامیان این کشور علیه آن‌ها پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، با پرداختن به عذرخواهی مقامات انگلیسی از مردم عراق بخاطرجنایاتی که نظامیان این کشور علیه آن‌ها انجام داده‌اند، تلاش کرده است تا انگلیس را کشوری انسان دوست، منطقی و صلح طلب معرفی نماید.

بی بی سی فارسی در این گزارش با تأکید بر این که «وزارت دفاع بریتانیا به‌خاطر مرگ نوجوان عراقی عذرخواهی کرد»، می‌نویسد: «وزارت دفاع بریتانیا به خاطر مرگ یک پسر پانزده ساله عراقی در سال ۲۰۰۳ میلادی در بصره عذرخواهی کرده است.

چهار سربازی هم که گفته شده این پسر عراقی را "به زور" وارد کانال آب کرده بودند، محکوم شدند.

احمد جابر کریم‌علی، نوجوان عراقی، یکی از چهار نفری بود که توسط سربازان بریتانیایی به ظن غارت اموال عمومی در بصره دستگیر شد.

نیروهای بریتانیایی به عنوان تنبیه این چهار نفر را وادار کردند داخل کانال آب بروند؛ اما احمد علی به دلیل آن که نمی‌توانست شنا کند، غرق شد.

به گفته یکی از بازداشت شدگان سربازان بریتانیایی با پرتاب سنگ آن‌ها را وادار می‌کردند که به بخش عمیق تر آب بروند. هر چند که درگزارشی که در این باره منتشر شده صحت این ادعا تأیید نشده است.

محاکمه این سربازان در چارچوب مجموعه تحقیقات مربوط به مرگ غیرنظامیان درجریان حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی صورت گرفته است. »

بی بی سی با تلاش برای اثبات انسان دوست بودن انگلیس و خدمات آن‌ها به مردم عراق، در ادامه می‌آورد: «نیروهای بریتانیا در ۶ آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی به عنوان بخشی از حمله نیروهای ائتلاف وارد شهر بصره شدند و به سرعت کنترل این منطقه را به دست گرفتند.

در جریان جنگ عراق که به سرنگونی حکومت صدام حسین، رئیس جمهور این کشور منجر شد دست‌کم ۱۵۰ هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

بیش از ۲۰۰ سرباز و غیرنظامی بریتانیایی هم در جریان جنگ عراق کشته شدند.

خشونت‌ها در این کشور همچنان ادامه دارد و در حال حاضر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بخش‌هایی از عراق را در اختیار دارد. »

اما جالب این جاست که در سال 2006 میلادی، این سربازان انگلیسی در کشورشان به این اتهام محاکمه شدند اما با وجود شواهد و مدارک مختلفی که دست داشتن آن‌ها در این جنایت هولناک و غیر انسانی را اثبات می‌نمود، دادگاه انگلیس آن‌ها را از قتل عمد تبرئه کرد.

کمیته تحقیق مربوط به "تلفات جنگ عراق" که در سال 2013 میلادی به منظور بررسی جنایت‌های صورت گرفته علیه مردم عراق توسط نظامیان انگلیس تشکیل گردیده است، پس از حدود سیزده سال از آن ایام در گزارشی 133 صفحه ای اذعان نموده است که نظامیان این کشور در عراق، به اتهاماتی مختلف به هر کس مشکوک بوده‌اند، وی را وادار می‌کرده‌اند که وارد روزداخته و کانال‌های آب عمیق شوند که اکثراً غرق می‌شدند که در این بین تعداد زیادی نیز کودک و نوجوان، مانند "احمد جابر کریم علی" جانشان را از دست داده‌اند.

پیش از این، در تیر ماه گذشته نیز، روزنامه انگلیسی گاردین با انتشار گزارشی به همین واقعیت اذعان داشته و تأکید کرده است که نظامیان این کشور شمار قابل توجهی از مردم عراق را در کانال‌ها و رودخانه‌ها به قتل رسانده‌اند.

در گزارش گاردین، یکی از افسران سابق ارتش انگلیس که در عراق حاضر بوده است با افشاگری، این جنایت‌ها را تأیید نموده و حتی اعتراف کرده است که این گونه رفتارها که به بهانهٔ مقابله با سرقت در دوران پس از سقوط حکومت صدام، به طور منظم و پر تکرار توسط نظامیان انگلیس در عراق انجام می‌شده و حتی گزارش آن نیز به اطلاع مقامات ارشد نظامی این کشور به طور مرتب می‌رسیده است.

گاردین تأکید کرده است که در همین راستا، دو خانوادهٔ عراقی در سال 2003 میلادی با طرح شکایتی علیه انگلیس بخاطر قتل فرزندانشان، خواهان محاکمه عاملین و پرداخت غرامت به خود شدند.

اما آیا این ابراز ناراحتی ساده پس از 13 سال بدون توجه به لزوم محاکمهٔ قانونی و جدی این جنایتکاران و البته پرداختن غرامت قانونی به خانواده‌های بازماندگان این قربانیان پر تعداد در عراق، می‌تواند دردی را درمان کند؟!

آیا وقتی دادگاه رسمی انگلیس در سال 2006 جنایتکارانی اثبات شده را تبرئه می‌کند، دلسوزی وزیر دفاع این کشور در شرایط حاضر قابل اهمیت بوده و نشان دهندهٔ سیاست‌های کلی آن‌ها در قبال مردم عراق و سایر ملت‌های جهان است؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل