732

لالايي شبانه با تاريخ!

6 سال قبل

هم رسانی

   02:56

يك شگرد فراگير كه در سه چهار سال اخير توسط رسانه‌های بيگانه به‌شدت زياد شده است بازخواني تاريخ معاصر ايران است. حوادثي مانند حضور امريكا در ايران، نهضت ملي نفت، انقلاب اسلامي و انتخابات دوره‌های گذشته و موارد ديگر .
هدف از خوانش مجدد تاريخ ، برداشت‌های سياسي در توجيه رفتارهاي انگليس و امريكا و البته غیرعقلانی نشان دادن فرآيند حيات جمهوري اسلامي است و درنهایت ضربه زدن به جريان سياسي و فرهنگي روز كشور.

بی‌بی‌سی فارسي در طول اين هفته سعي كرد به بهانه هفته دفاع مقدس موضوع جنگ را در رأس خبرهايش قرار دهد و تاريخ را لالايي براي خواب مخاطب قرار دهد.

حداقل يك برنامه گفتگو محور آخر هفته و يك آيتم اصلي در برنامه 60 دقيقه به اين موضوع اختصاص يافت.
مهم‌ترین شگرد بی‌بی‌سی ابدال مفاهيم تاريخي است. ابتدا با حذف واسطه‌های عيني و علمي تاريخ.
بی‌بی‌سی سپس روايت / قلب / تحليل مجدد حادثه تاريخي برداشت موردنظر خود را پيش می‌برد.
اما درنهایت آن‌ها براي ذهن مخاطب سه پیش‌فرض ايجاد می‌کنند.آنچه در تاريخ گذشته رخ‌داده
1- پر از ايراد بوده است
2- می‌توانسته ايجاد نشود
3- مسيري كه دارند ادامه می‌دهند غلط است

اين تفسير ابتدايي به اين نتيجه تحليلي منتج می‌شود كه

1- چرا بايد اين واقعه اتفاق می‌افتاد؟
2- چرا مانع از اتفاق آن نشدند؟
3- چرا بايد آن راه ادامه يابد؟
در مورد جنگ تحميلي ايران و عراق. بی‌بی‌سی فارسي سعي كرد نشان دهد كه ايران در شروع جنگ نقش اصلي را داشته است. اين شبكه يك جمله هم درباره علت احتمالي نقش خود صدام، امريكا و انگليس مطرح نكرد.

در مرحله بعد براي آنكه عقلانيت را از جنگ حذف و جمهوری اسلامي را علاقه‌مند به ادامه جنگ معرفي كرد. شگرد آن‌هم رسيدن به نيت بازيگران سياسي است. وقتي صحبت از نيت افراد باشد بدون هيچ استدلال منطقي می‌شود هر تحليلي را واقعي معرفي كرد. بی‌بی‌سی بارها تأکید كرد كه جمهوري اسلامي علاقه‌مند بوده جنگ ادامه يابد و از آن سود می‌برده است.

يك شگرد دائمي آن‌ها تقليل گرايي رواني است. يعني يك حادثه مهم و بزرگ در ايران را كوچك و بی‌اهمیت نشان می‌دهند و حتي آن‌ها را شکست‌خورده معرفي می‌کنند. ما در موفقیت‌های انتخاباتي و حضور گسترده مردم و همچنين پیروزی‌های هسته‌ای ملت ايران اين شيوه را بارها تجربه كرده بوديم. درباره دفاع مقدس هم بی‌بی‌سی فارسي همين كار را كرد. و جنگ را بی‌نتیجه و زیان‌بار معرفي كرد.

مجموعه‌ای از اين شگردها بابیان خاطرات برخي افراد درآمیخته شد و بی‌بی‌سی تلاش كرد از هشت سال دفاع مقدس نتيجه براي امروز هم بگيرد و آن اينكه مسئولان جمهوري اسلامي هنوز همان راه گذشته را می‌روند و احتمال خطا و خيانت و زیاده‌روی در آن بالا است.

قسمتي از صداي بی‌بی‌سی را بشنويد و به شگردهاي آن‌ها دقت كنيد مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل