736

بی‌بی‌سی و حمایت از لجن پراکنی وزیر خارجه امارات

6 سال قبل

هم رسانی

   شیخ عبدالله بن زائد آل نهیان

اخیراً "شیخ عبدالله بن زائد آل نهیان " وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در سخنان خود در جمع وزیران امور خارجه ملل متحد در نیویورک گفت که کشورهای عربی منطقه امیدوار بودند با انعقاد توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، " رویکرد خصمانه" جمهوری اسلامی نسبت به کشورهای عربی تغییر یابد اما این‌گونه نشد.
او مدعی شد : " امضای برجام میان ایران و گروه 5+1 از سوی کشورهای عربی مورد استقبال قرار گرفت و آن‌ها را به تغییر رویکرد تخریبی ایران امیدوار کرد، اما این امیدواری خیلی زود از بین رفت و باوجود همه انتظارات، ایران لحظه‌ای از ناامن کردن منطقه، مسلح کردن گروه‌های شبه‌نظامی و تداوم برنامه‌های موشکی خود دست برنداشت و با دخالت بی‌ملاحظه در امور داخلی دیگر کشورها و لحاظی‌های پرخاشگرانه در کنار حمایت از تروریسم به این کار ادامه داده است."
وزیر امور خارجه امارات در حالی ادعای استقبال و امیدواری کشورهای عربی از انعقاد توافق برجام را مطرح کرده است، که برخی کشورهای عربی منطقه به‌ویژه عربستان سعودی تا دقایق آخر پیش از امضای موافقت‌نامه برجام به اشکال گوناگون و با همدستی و همراهی آشکار با دو.لت اسراییل تلاش کردند با لابی‌گری‌های مختلف و سنگ‌اندازی در مسیر توافق، مانع انعقاد آن شوند.
وزیر امور خارجه امارات همچنین در سخنان خود از تصویب قانون کنگره آمریکا برای شکایت قربانیان تروریسم از دولت عربستان سعودی نیز انتقاد کرد و آن را "قانونی کورکورانه " دانست که زمینه‌ساز ناامنی در منطقه می‌شود.
امارات متحده عربی در شرایطی از سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به‌شدت انتقاد می‌کند که در ماه‌های گذشته مقامات سعودی تعیین تکلیف سه جزیره ایرانی موردادعای امارات در خلیج‌فارس را از شروط عادی‌سازی روابط خود با ایران اعلام کرده‌اند.
شبکه بی‌بی‌سی فارسی که در حمایت از سیاست‌های خصمانه برخی کشورهای منطقه همچون عربستان و امارات دست‌کمی از الجزیره و العربیه ندارد در مورد اخیر هم در برنامه "صفحه دو" خود به این موضوع پرداخت اما به‌جای آنکه لجن پراکنی وزیر خارجه امارات علیه ایران را محکوم کند سعی کرد توپ را در زمین ایران قرار دهد. این شبکه این سخنان وزیر خارجه امارات را واکنشی به حمایت‌های ایران از گروه انصار الله یمن و همچنین حمله سفارت عربستان در ایران دانست. این در حالی است که امارات با همکاری عربستان بیش از یک سال است که مردم بی‌گناه یمن را زیر شدیدترین حملات هوایی قرار داده‌اند.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل