756

حمله سعودی‌ها به یک مراسم عزاداری در یمن و سانسور به شیوه بی‌بی‌سی

6 سال قبل

هم رسانی

   حمله عربستان به محل برگزاری مراسم ختم پدر وزیر کشور یمن

روز شنبه جنگنده‌های عربستان سعودی در یک حمله وحشیانه به محل برگزاری مراسم ختم پدر وزیر کشور یمن تعدادی زیادی از مردم و مسئولین این کشور را به کام مرگ کشاندند. در این حمله ضد بشری بیش از 700 نفر کشته و زخمی شدند.
در این حمله یکی از سالن‌های بزرگ برگزاری مراسم در صنعا هدف دو حمله جنگنده‌های سعودی قرار گرفت درحالی‌که مراسم ختم پدر «جلال الگویشان» وزیر کشور یمن و مدیر دفتر «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور پیشین یمن ، در این سالن در حال برگزاری بوده است. پایگاه خبری «عربی24»، که از حامیان عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی یمن به شمار می‌رود گزارش داده تاکنون «علی الجائفی» فرمانده نظامی وابسته به انصار الله و «علی الحمزی» فرمانده گردان 63 انصار الله در این حمله کشته‌شده‌اند. بر اساس این خبر جلال الگویشان که جنگنده‌های سعودی به مراسم ختم پدرش حمله کرده بودند در این حادثه زخمی شده است. بیمارستان‌های صنعا از مردم خواسته‌اند به دلیل شمار بالای قربانیان برای اهدای خون به بیمارستان‌ها مراجعه کنند.
اما در این میان واکنش بی‌بی‌سی فارسی به این فاجعه انسانی درخور توجه است. درحالی‌که سعودی‌ها مرتکب یک جنایات بزرگ‌شده‌اند که قطعاً باید از آن به‌عنوان یک جنایت جنگی یادکرد اما شبکه بی‌بی‌سی فارسی صرفاً به گزارش کوتاه بسنده می‌کند که البته اگر کسی همین گزارش را بخواند و کامل در جریان جنگ یمن نباشد احتمالاً حق را به سعودی‌ها در این حمله داده. برای روشن‌تر شدن این موضوع بخش‌هایی از گزارش بی‌بی‌سی را به‌صورت کوتاه در ادامه می‌آید تا با نوع برخورد این شبکه با موضوعات مختلف آشنا شده.
"شورشیان شیعه حوثی در یمن می‌گویند که هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان باهدف قرار دادن یک مراسم عزاداری، باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان شدند." و یا "قربانیان این حادثه افرادی بودند که در مراسم عزاداری یکی از چهره‌های برجسته شورشیان شرکت کرده بودند." همچنین "عربستان سعودی رهبری ائتلاف نظامی را بر عهده دارد که از دولت یمن در جنگ با شورشیان حوثی حمایت می‌کند."
همان‌طور که ملاحظه می‌شود بی‌بی‌سی سعی می‌کند که اولاً این جنگ را یک جنگ مذهبی نشان دهد. دوما آن‌کسانی که در این حمله و یا حملات مشابه کشته‌شده‌اند را یک عده شورشی معرفی کند. و سوما عربستان را حامی دولت یمن معرفی می‌کند. حال‌آنکه هر سه این گزاره‌ها فاقد اعتبار است.مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل