786

عصبانیت بی‌بی‌سی از حضور مداحان ایرانی در سوریه

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از صادق آهنگران

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی با عنوان "مداحان ایرانی در سوریه چه می‌کنند؟" به قلم "علی سودایی" به حضور برخی از مداحان ایران در مناطق عملیاتی سوریه پرداخته و سعی در محکوم کردن این حرکت دارد.
بی‌بی‌سی در ابتدای این یادداشت به سخنان آقای "محمد فراهانی" رئیس سازمان بسیج مداحان اشاره می‌کند که از این حرکت استقبال کرده و آن را ستوده است اما این شبکه سعی می‌کند با بهره‌گیری از این سخنان و سخنان چند وقت پیش رهبری در حمایت از خواندن مداحان برای شهدای مدافع حرم اهل‌البیت (ع) این حرکت (یعنی حضور مداحان در مناطق عملیاتی سوریه) را یک حرکت سازمانی و حکومتی جلوه دهد. حال‌آنکه اتفاقاً آقای فراهانی در همین صحبت‌هایی که بی‌بی‌سی به آن استناد می‌کند خود به این نکته اشاره می‌کنند که به دلیل حجم بالای تقاضاها از سوی مداحان شرایطی فراهم شد که برخی از آن‌ها در مناطق جنگی حضور پیدا کنند.
بی‌بی‌سی در بخشی دیگری از مطلب خود برای آنکه مداحی و مداحان را به سخره بگیرد و از طرفی آن‌ها را کاملاً حکومتی نشان دهد این‌گونه می‌نویسد: "شاید تصور اینکه در جلسه فرماندهان نظامی کشوری با بالاترین مقام آن کشور یک سرتیپ آواز بخواند و چند سرلشگر گریه کنند دشوار باشد، اما در ایران چنین تصویری نادر نیست.
حدود یک ماه پیش بود که صادق آهنگران خواند: "جبهه یاران رهبر را ببین، قاسم و عباس واکبر را ببین، پاسدارانی سلیمانی نشان..." و فرماندهان سپاه را در حضور رهبر ایران به گریه انداخت.
آغاز این‌چنینی جلسه عالی‌ترین فرماندهان نظامی ایران و آیت‌الله خامنه‌ای نشانه اهمیت نوحه و مداحی به‌عنوان یک قالب فرهنگی در جمهوری اسلامی است."
بی‌بی‌سی اما برای آنکه تیر خلاص را بر پیکر جامعه ارزشی مداحان بزند حرکت آن‌ها در سوریه را با گروه‌های نشید (هم‌خوانی‌های سرود گونه) داعش مقایسه کرده و هدف هر دو را در یک راستا معرفی می‌کند و این‌گونه می‌نویسد: "در جبهه سوریه این تنها نیروهای ایرانی نیستند که برای تقویت باورهایشان از موسیقی استفاده می‌کنند، در آن‌سو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هم از آوازخوانی مذهبی در تبلیغاتش استفاده می‌کند.
داعش بیش از هر چیزی با تصاویر خشن سربریدن و کشتار تداعی می‌شود. اما عضوگیری ده‌ها هزار نفر از کشورهای مختلف فقط با پخش تصاویر سربریدن ممکن نشده است. سرودهای مذهبی دسته‌جمعی (نشید) یک عنصر ثابت تبلیغات داعش هستند و اعضای این گروه در مواردی دسته‌جمعی از این سرودها می‌خوانند."
به نظر بی‌بی‌سی در راستای هدف و سیاست فرهنگ‌سازی که در ایران دنبال می‌کند این با و برای چندمین بار به سراغ مداحان رفته و عصبانیت خود را از این گروه نشان داده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل