802

وقتی بی‌بی‌سی سرلشگر سلیمانی را "مداخله جو" می‌نامد

6 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی سرلشگر سلیمانی را "مداخله جو" می‌نامد

پس آغاز حوادثی که تقریباً از 5 سال پیش در منطقه آغاز شد و حضور پررنگ و تأثیرگذاری جدی ایران در این حوادث دیگر تقریباً کمتر کسی است که این حوادث را در داخل و خارج ایران دنبال کرده باشد و نامی از حاج "قاسم سلیمانی" را فرمانده سپاه قدس ایران را نشنیده باشد.
در این میان گروه‌ها و رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران و ضربه خورده از حضور فعال ایران در منطقه بارها به شخصیت این فرمانده بزرگ سپاه حمله کرده و سعی کرده‌اند از محبوبیت وی در منطقه بکاهند.
اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی با عنوان "'کابوس دشمن' یا 'مداخله جو'؛ چرا قاسم سلیمانی مشهور شد؟" به قلم "فرزین منصوری" به بررسی شخصیت سرلشگر سلیمانی و علل محبوبیت وی پرداخته است. بی‌بی‌سی در این مطلب سعی کرده این‌گونه جلوه دهد که صرفاً انعکاس دیدگاه مخالفان و موافقان وی هست اما در کمال تعجب از تمام کسانی که نقل‌قولی در خصوص شخصیت ایشان نقل می‌شود مخالفان تابلو دار جمهوری اسلامی است.
بی‌بی‌سی در ابتدای این یادداشت این‌گونه بیان می‌کند: "آیت‎الله علی خامنه‌ای او را "شهید زنده" نامیده است. اما عنوانی که او خود را به آن ملقب می‌کند "سرباز صفر ولایت" است؛ که در عمل و گفتار نیز نشان داده که کاملاً پیرو آیت‌الله خامنه‌ای و سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی است." به نظر یکی از ناراحتی‌های بی‌بی‌سی از وی علاوه بر حضور فعالش در میدان‌های نبرد منطقه‌ای همین ولایت مدار بودن وی باشد که این شبکه به آن اشاره می‌کند. این ناراحتی بی‌بی‌سی از این بعد شخصیتی سرلشگر سلیمانی در جای دیگری از یادداشت خود را نشان می‌دهد و بی‌بی‌سی این‌گونه می‌نگارد: "آیت‌الله خامنه‌ای موافق تبلیغ چهره‌هایی مانند سرلشکر سلیمانی به‌عنوان نماد کادرهای ایدئال جمهوری اسلامی است. یعنی فردی که هم همفکر رهبر است هم مطیع رهبر و هم به قول رهبر به لحاظ عملیاتی حاضر در میدان و پای‌کار و در رکاب رهبری است.درواقع تبلیغ شخصیت قاسم سلیمانی به‌نوعی تأکید بر این ویژگی‌های موردنظر رهبری بین دولتمردان و کادرهای ارشد حاکمیت است."
بی‌بی‌سی در انتها برای انحراف مخاطب خود تیر خلاص را این‌گونه رها می‌کند آنجایی که علت اصلی محبوبیت سرلشگر سلیمانی در داخل ایران را روحیه مداخله‌جویانه وی معرفی می‌کند و این‌گونه می‌نگارد: "بخش عمده‌ای از شهرت قاسم سلیمانی و حضور او در عراق و سوریه به‌ دلیل تمرکز خاصی است که رسانه‌های عرب‌زبان - به‌ویژه سنی‌ها- بر روی او دارند.
این د‌سته از رسانه‌ها به همراه بخشی از رسانه‌های غربی او را نماینده "مداخله جویی" ایران در امور منطقه‌ می‌دانند." مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل