825

دلایل وحشت بی‌بی‌سی از سردار ایرانی

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویر سردار قاسم سلیمانی در بازی رایانه ای کابوس دشمن ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی به ابراز دلایل خود برای خشم و وحشت از سردار شجاه ایرانی "قاسم سلیمانی" پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان دولتی انگلیس در یکی دیگر از گزارش‌های اخیر خود، به بیان دلایلی پرداخته است که باعث شده است غرب از سردار شجاع شیعه ایرانی، "سردار قاسم سلیمانی" وحشت داشته و خشمگین باشد.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور که با تیتر «'کابوس دشمن' یا 'مداخله جو'؛ چرا قاسم سلیمانی مشهور شد؟» و با قلم " فرزین منصوری" بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، در تشریح بخشی از این دلایل این گونه می‌نویسد: «در ماه‌های اخیر کمتر روزی بوده که رسانه‌های فارسی زبان چه در داخل و چه از خارج از ایران نامی از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نبرند؛ چهره‌ای که اکنون دیگر ورای یک شخصیت نظامی و یا سیاسی شناخته می‌شود و شاید بتوان او را نماد حضور نظامی و سیاسی ایران در کشورهای منطقه برشمرد.

اما چه شد که این فرمانده سپاه در چند سال اخیر به چنان شهرتی دست یافت که حتی نامش از هر نظامی دیگری ایرانی شناخته‌شده تر است؟ آیا قدرت شبکه‌های اجتماعی بوده یا نقش رسانه‌های خارجی به ویژه آمریکایی و اسرائیلی؟

سرلشکر قاسم سلیمانی، ۵۸ ساله از زمانی شهرتش جهانگیر شد که حضور نیروی قدس سپاه با افزایش نقش ایران در عراق و سپس در سوریه و کشورهای دیگر خاورمیانه برای رسانه‌های خارج از ایران مطرح شد.

"فرمانده سایه"، "ژنرال بین‌المللی"، "شبح فرمانده"، "فرمانده مرموز"، "کابوس دشمن"، "مالک اشتر زمان"، "ژنرال حاج قاسم" و چندین لقب دیگری که مخالفان و هوادارانش به او می‌دهند، همه نشان از شهرت او در داخل و خارج دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای او را "شهید زنده" نامیده است. اما عنوانی که او خود را به آن ملقب می‌کند "سرباز صفر ولایت" است؛ که در عمل و گفتار نیز نشان داده که کاملاً پیرو آیت الله خامنه‌ای و سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی است. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز آورده است: «هواداران او در ایران که از چهره‌های اصلاح طلب و اصولگرا تا بسیاری از جوانان ایرانی را در بر می‌گیرد، او را"قهرمان ملی" می‌دانند که جبهه دفاع از ایران را در خارج از مرزهای کشور فرماندهی می‌کند تا ایران در آرامش به سر ببرد و مخالفانش، او را مسئول بسیاری از بی‌ثباتی‌های منطقه و حامی اصلی شبه‌نظامیان شیعه به خصوص در عراق و یمن و نیروهای دولتی در سوریه می‌دانند که امنیت کل منطقه را به خطر انداخته است.

در حالیکه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای تأیید سیاست‌های ضد اسرائیلی دولت ایران و وزارتخانه‌اش از رضایت قاسم سلیمانی می‌گوید، مخالفان او از جمله رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی رفتار او را مصداق "دخالت ایران در امور داخلی کشورها" می‌دانند.

با آنکه نسبتاً کمتر در مجامع عمومی ظاهر می‌شود، اما هر عکس یا قطعه تصویری از او به خصوص در مناطق جنگی منتشر می‌شود، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد. در ستایش از او به زبان فارسی و عربی سرودها ساخته شده، نام او به دنیای انمییشن و بازی‌های کامپیوتری هم کشیده شده؛ قهرمان انیمیشن "نبرد خلیج فارس" که دستور انهدام ناوهای آمریکایی را می‌دهد، در بازی کامپیوتری ساخت ایران "کابوس دشمن" است و در بازی‌های کامپیوتری "واحد النمر" و "بتل‌فیلد ۳" شخصیت منفی است که هدف کشتن اوست.

بسیاری از چهره‌های اجتماعی و سیاسی مطرح در ایران با نشر عکسی یا تعریف خاطره‌ای از او، بر این شهرت افزوده‌اند. از عزت‌الله ضرغامی و صادق خرازی گرفته تا ابراهیم حاتمی‌کیا و پرویز پرستویی. »

این دلایل از سوی بی‌بی‌سی در حالی مطرح می‌شود که به اذعان بسیاری از مقامات و مردم عراق و سوریه، سردار شجاع شیعه ایران، قاسم سلیمانی در منطقه، تنها به مبارزه با داعش و تروریست نپرداخته است و علاوه بر این که در مسیر مبارزه با این تروریست‌های تحت حمایت غرب به شدت اثرگذار بوده و موفقیت‌های بسیاری را برای مردم این کشورها رقم زده است و در این جبهه دست غرب را از منطقه و اهداف شومشان کوتاه کرده است، با ساماندهی نیروهای مردمی و بسیجی در عراق و سوریه، آموزش آن‌ها و انتقال تجربیات خود، آن‌ها را از نیاز به غرب برای دفاع از خود بی نیاز ساخته است که این نیز شکست سنگینی برای کشورهایی مانند ایالات متحده امریکا، انگلیس و ... محسوب می‌شود.

آثار مثبت کمک‌های وی به ملت عراق بسیار ریشه ای و نهادینه بوده و باقی خواهد ماند؛ همانطور که شیخ جابر رجبی، نماینده عصائب اهل حق عراق، در این خصوص به واقعیت‌هایی اشاره کرده و تأکید کرده است که این فرماندهٔ ایرانی به جای ماهی، به آنان ماهی گیری را یاد داده است و باعث شده است تا امروز مقاومت مردم عراق در جهان زبان زد باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل