841

اعتراف بی‌بی‌سی به کمک‌های تسلیحاتی غرب به داعش

5 سال قبل

هم رسانی

   اعتراف بی‌بی‌سی به کمک‌های تسلیحاتی غرب به داعش

بی‌بی‌سی فارسی که در چند سال گذشته به‌صورت آشکار به حمایت از گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه پرداخته اخیراً و در پی شکست‌های متعدد داعش در عراق دست به تغییر سیاستی آشکار در این خصوص زده است.
این سیاست بی‌بی‌سی جز قدیمی‌ترین سیاست‌هایی است که این شبکه از آن بهره برده و استفاده می‌کنند یعنی حمایت از برخی جریانات و یا سیاست‌ها و رها کردن و درنهایت قطع این حمایت در زمان فرارسیدن آن جریان، این اتفاق اخیراً و در پی شکست‌های پی‌درپی داعش در عراق برای این گروه افتاده است. باآنکه این گروه از بدو به وجود آمدنش تا به امروز موردحمایت این شبکه بود اما اکنون دیگر از این حمایت‌ها محروم شده است. باآنکه در این سال‌ها بسیاری از تحلیل گران از حمایت‌های غربی‌ها به‌ویژه آمریکا از این گروه تروریستی در راستای پیاده‌سازی اهدافشان در منطقه خبر می‌دادند بی‌بی‌سی آن را سانسور می‌کرد و در حمایت‌هایش از این گروه تروریستی هیچ دریغ نمی‌کرد.
اکنون‌که داعش نفس‌های آخرش را می‌کشد بی‌بی‌سی با یک واقعیت روبرو شده است و آن پایان تاریخ‌مصرف این گروه هست به همین جهت بی‌بی‌سی بر اساس سیاست ثابتش نه‌تنها دیگر از این گروه حمایت نمی‌کند بلکه حتی اقدام به برنامه‌سازی علیه داعش می‌کند. در همین راستا اخیراً بی‌بی‌سی در گزارشی از انبارهای مهمات کشف‌شده از داعش در موصل مهماتی را نشان می‌دهد که منبع آن‌ها کشورهای غربی و بعضاً ترکیه هست و درواقع به نقش این کشورها در درگیری‌های منطقه اشاره دارد.
شاید برخی از تغییر رویکرد و رویه بی‌بی‌سی در خصوص داعش حمایت کنند و آن را نقطه مثبتی در کارنامه این شبکه ارزیابی کنند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شاید بی‌بی‌سی نسبت به گروه داعش تغییر رویه داده است اما در مورد سایر گروه‌های تروریستی در منطقه به‌ویژه گروه‌های فعال در سوریه تغییری نداده است. و در پایان نکته‌ای که به نظر مهم هست این است که هرچند بی‌بی‌سی نسبت به داعش تغییر رویکرد داده است اما این تغییر در راستای تروریستی بودن آن نیست بلکه به دلیل پایان عمر این گروه هست. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل