851

عقده‌گشایی بی‌بی‌سی پس از رحلت آیت‌الله موسوی اردبیلی

6 سال قبل

هم رسانی

   آیت الله موسوی اردبیلی در کنار امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ...

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که پس از رحلت آیت‌الله موسوی اردبیلی منتشر کرده است، عقده‌های دیرینه خود در قبال این یار همیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران را مطرح نموده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به دولت انگلیس در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً و در واکنش به رحلت آیت‌الله موسوی اردبیلی منتشر کرده است، با پرداختن به اظهارات چند مجرم و خانواده‌های آن‌ها در سال‌های دور، تلاش کرده است تا پس از رحلت ایشان، عقده‌های دیرینه‌اش را گشوده و به تخریب چهره این یار همیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران بپردازد.

بی‌بی‌سی فارسی در بخش‌هایی از این گزارش با انتشار تیتر «آیت‌الله موسوی اردبیلی به روایت خانواده‌های زندانیان دهه ۶۰»، نوشته است: «درگذشت آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، عالی‌ترین مقام قضایی ایران در دهه ۶۰، بحث وضعیت زندانیان سیاسی در این دهه و تلاش خانواده‌ها برای پیگیری وضعیت آن‌ها را داغ کرد.

عده‌ای آقای موسوی اردبیلی را در زمره افرادی دانستند که در آن دهه پاسخگوی خانواده‌ها بود.

او از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ ریاست دیوان عالی کشور را به عهده داشت.

پس از مرگ او گفته شد که در اتاق او به روی خانواده زندانیان دهه ۶۰ باز بوده است. درعین‌حال برخی با اشاره به سخنان او در سال ۹۱ که گفته بود "اگر بنده کاری کرده‌ام که نباید می‌کردم یا ترک فعلی کرده‌ام که باید انجام می‌دادم، از همه عذر می‌خواهم، از همه حلالیت می‌طلبم" این سخنان را به اقدامات آقای اردبیلی در دهه ۶۰ مربوط دانسته‌اند.

اما در آن سال‌ها خانواده زندانیان سیاسی چه وضعیتی داشتند و اگر اشاره آقای اردبیلی به عملکردش در آن سال‌ها بوده، به چه کارهایی اشاره داشته است؟ »

بی‌بی‌سی برای اثبات ادعاهای خود و پاسخ به سؤال مطرح شده، به سخنان چند مجرم و خانواده‌هایشان استناد کرده و می‌آورد: «حامد صراف پور، در پی مرگ آیت‌الله موسوی اردبیلی در صفحه فیس بوکش نوشت: "با کشته شدن ناجوانمردانه برادر بی‌گناهم، پدرم چندین نامه به آقای موسوی اردبیلی که رییس دیوان عالی کشور بود، فرستاد و از قتل برادرم دادخواهی کرد. اما حتی یک جواب ساده نگرفت. فراموش نمی‌کنم پدرم همان روزهای تاریک و غمناک جلوی من و دیگر اعضای خانواده گفت: او (آیت‌الله موسوی اردبیلی) جواب سلام مرا هم نداد، درحالی‌که جواب سلام در اسلام واجب است."

آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی که از سال ۱۳۶۰ به مدت ده سال عضو شورای عالی قضایی بوده، درباره احکام اعدام در دهه ۶۰ در مصاحبه‌ای با "تاریخ ایرانی" گفته است: "احکام اعدام بعد از آنکه قاضی حکم می‌کرد و به دیوان عالی کشور می‌رفت، تأیید می‌شد و سپس به اداره فنی در دادگستری می‌رفت و این اداره هم تأیید می‌کرد."

بهاره منشی رودسری، که پدر، شوهرخاله و شوهرعمه‌اش در دهه ۶۰ اعدام شده‌اند، در این خصوص به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "مادرم، خاله و عمه‌ام می‌گویند در خلال آن سال‌ها بارها به سازمان بازرسی کل کشور در خیابان شریعتی رفته بودند. اما تأکید می‌کنند که به داخل راهمان نمی‌دادند و همان پشت در می‌ماندیم و دست از پا درازتر باز می‌گشتیم." »

این عقده‌گشایی بی‌بی‌سی در حالی است که آیت‌الله موسوی اردبیلی یکی از وفادارترین یاران انقلاب اسلامی ایران بوده است که از دوران مبارزات به رژیم پهلوی تا آخرین لحظه حیات پربرکتش بر روی ارزش‌ها و اعتقادات خود ایستادگی کرده است.

سخنرانی‌های ضد اسرائیلی و ضد قوانینی مانند کاپیتولاسیون توسط آیت‌الله موسوی در دهه سی و چهل هجری شمسی و درگیری‌های وی با رژیم پهلوی بر سر این سخنرانی‌ها کاملاً عقاید فکری ایشان را نشان می‌دهد.

عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، عضویت در هیئت سه‌نفرهٔ رسیدگی به اختلاف بنی‌صدر و دیگران، نمایندگی دورهٔ اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضو شورای عالی قضایی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و همچنین مسئولیت اجرای فرمان شش ماده‌ای امام خمینی (ره) در کنار دیگر فعالیت‌های وی نشان از خدمات وی به مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی است که این‌گونه تخریب‌های شبکه‌های فارسی‌زبان غربی را به دنبال دارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به دلیل همین خدمات، در پیامی ضمن تسلیت به خانواده این مرجع تقلید شیعه و دوست داران ایشان، می‌فرمایند: «ایشان علاوه بر تلاش‌های علمی و فقهی، در دوره‌ای دشوار مسئولیت سنگین ریاست قوهٔ قضائیهٔ جمهوری اسلامی را بر دوش داشتند و در همهٔ حوادث و قضایای مهم دوران حیات مبارک امام راحل در شمار فعالان و خدمتگزاران برجستهٔ کشور به شمار می‌رفتند. فعالیت‌های فرهنگی و تأسیس دبیرستان و دانشگاه نیز صفحات مهمّی از زندگی پربار این عالم بزرگوار را تشکیل می‌دهد.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل