895

بی‌بی‌سی و زیاده‌گویی‌های وقیحانه انگلیس

5 سال قبل

هم رسانی

   بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی ضمن بازتاب خبر احضار سفرای ایران و روسیه به وزارت امور خارجه انگلیس، بر زیاده‌گویی‌های وقیحانه اخیر مقامات انگلیسی در خصوص تحولات منطقه تأکید کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به‌تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به خبری در خصوص احضار سفرای جمهوری اسلامی ایران و روسیه به وزارت امور خارجه انگلیس، به زیاده‌گویی‌های وقیحانه مقامات انگلیسی در خصوص تحولات منطقه و ادعاهایی آن‌ها مبنی بر دست داشتن کشورمان در ناآرامی‌های منطقه تأکید نمود.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این‌که «سفرای ایران و روسیه به وزارت خارجه بریتانیا احضار شدند»، نوشته است: «بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز پنجشنبه سفرای ایران و روسیه را به‌طور جداگانه احضار کرد تا مراتب ناخشنودی کشورش را از اقدامات این دو کشور در حلب به اطلاع آن‌ها برساند.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، به این وزارتخانه احضار شده است تا "نگرانی عمیق" بریتانیا از عملکرد دولتش در سوریه به مقام‌های ایرانی منتقل کند.

سوریه و متحدانش یعنی ایران و روسیه متهم‌اند که در حملات به شرق حلب بین اهداف نظامی و غیرنظامی تفاوتی قائل نشده‌اند.

ایران و روسیه می‌گویند خواهان راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه هستند و می‌گویند به درخواست بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، به او کمک می‌کنند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است که ایران و روسیه به تعهداتشان به مقررات بشردوستانه بین‌المللی پایبند نبوده‌اند و مانع از ارسال کمک‌های انسان دوستانه به غیرنظامیان در شرق حلب شده‌اند که مدت‌ها در محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار داشت. »

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز می‌آورد: «روز سه‌شنبه (۱۳ دسامبر/۲۳ آذر) بر اساس توافق صورت گرفته با ارتش سوریه، قرار شد که به شورشیان مسلح اجازه خروج از مناطق شرقی حلب داده شود. اما نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که این توافق شامل غیرنظامیان نمی‌شود.

اکنون آقای جانسون در جریان احضار سفرای ایران و روسیه گفته است هرچند این دو کشور اجازه داده‌اند تعدادی از غیرنظامیان در ساعات پایانی نبرد، شهر حلب را ترک کنند اما این اقدام هیچ اعتباری برای آن‌ها ایجاد نخواهد کرد.

به گفته وزیر خارجه بریتانیا هر دو کشور لازم است اطمینان بدهند همه غیرنظامیان شهر حلب، تحت نظارت سازمان ملل تخلیه می‌شوند و موردحمایت قرار می‌گیرند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، آقای جانسون نگران گزارش‌هایی است که تأیید می‌کند در جریان بازپس‌گیری حلب از دست شورشیان، آمبولانس‌ها هدف گلوله قرار گرفته‌اند و برخی کشته و یا ناپدید شده‌اند.

مقامات سوری گفته‌اند که شورشیان با تیراندازی به‌سوی مواضع نیروهای دولتی در غرب حلب، آتش‌بس را نقض کردند.

سازمان ملل پس از تسلط ارتش سوریه بر شهر حلب از "کشتارهای بی‌مقدمه" از سوی نیروهای وفادار به دولت خبر داد.

وزیر خارجه بریتانیا گفته است ایران و روسیه با حمایت از دولت سوریه، باعث تداوم رنج مردم سوریه شده‌اند. »

اما این نوع اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران در منطقه در شرایطی است که کشور ما در سال‌های اخیر تمام توان و انرژی خود را به کار بسته است تا نه‌فقط در گفتار بلکه در واقعیت و عمل، صلح را به منطقه بازگرداند ولی در مقابل نه‌تنها انگلیس در طول تمامی تاریخ، از صدها سال پیش تاکنون همواره به دنبال اهداف یک‌جانبه خود در منطقه بوده و با حضورش پیامدهایی تلخ را برای مردم و ساکنین کشورهای مختلف به همراه داشته است، بلکه در طول سال‌های اخیر و حال حاضر نیز به‌جای تلاش برای پایان دادن به درگیری و خشونت، خود آتش ناآرامی و هیزم لازم برای درگیری را مهیا می‌کند.

وقتی وزیر امور خارجه عربستان علناً در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام می‌کند که فرماندهان نظامی انگلیسی در اتاق فکر و اتاق فرماندهی تجاوز به یمن حضور دارند، و تسلیحات پیشرفته انگلیسی به‌راحتی در اختیار عربستان بوده تا علیه مردم بی‌دفاع یمن به کار گرفته شوند، آیا می‌توان علاقه انگلیس به صلح را درک کرد؟!

نقش شوم انگلیس در پایه‌گذاری داعش، حمایت‌هایش از گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، جنایات نظامیان این کشور در افغانستان و ... را می‌توان نادیده گرفت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، به‌درستی به این موضوع واکنش نشان داده و فرمودند: «انگلیس‌ها در منطقهٔ ما همیشه منبع شر بودند، همیشه منبع نکبت برای ملّت‌ها بودند؛ ضربه‌هایی که این‌ها به حیات ملّت‌ها در این منطقه زدند، شاید در کمتر نقطه‌ای در دنیا از سوی یک قدرتی نظیر داشته باشد. در شبه قارّهٔ هند -که امروز هند و بنگلادش و پاکستان است- آن‌جور ضربه زدند، آن‌جور مردم را فشار دادند؛ در افغانستان یک‌جور، در ایران یک‌جور، در منطقهٔ عراق یک‌جور؛ بالاخره در فلسطین هم که آن حرکت مشئوم و خباثت‌آلود را انجام دادند و مسلمان‌ها را و در واقع یک ملّت را آواره کردند و از خانهٔ خودش دور کردند؛ یک کشور تاریخی ثبت‌شدهٔ از چند هزار سال پیش -به نام فلسطین- با سیاست انگلیسی‌ها از بین رفت. در این منطقه از دو قرن پیش به این طرف -دو قرن و اندکی، از حدود ۱۸۰۰ [میلادی] به این طرف- هرچه از انگلیس‌ها سر زده است، شرّ و فساد و تهدید بوده؛ آن‌وقت این مسئول انگلیسی می‌آید اینجا و می‌گوید ایران تهدید منطقه است؛ ایران تهدید منطقه است؟ این خیلی بی‌شرمی می‌خواهد که کسانی که خودشان در طول زمان، تهدید و خطر و نکبت برای منطقه بوده‌اند، بیایند کشور مظلوم و عزیز ما را متّهم کنند؛ این‌ها این‌جوری هستند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل