896

نقض برجام با لبخند بی‌بی‌سی!

6 سال قبل

هم رسانی

   نقض آشکار برجام توسط ایالات متحده آمریکا

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، با رضایت خاطر از نقض آشکار برجام توسط آمریکا خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، در شرایطی از نقض آشکار برجام توسط ایالات‌متحده آمریکا خبر داده است که در ظاهر لبخندی رضایت‌بخش از این اقدام دولت و کنگره آمریکا بر صورت دارد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این‌که «مصوبه تمدید تحریم‌های ایران بدون امضای باراک اوباما به قانون تبدیل شد»، با تأکید بر این‌که اقدام اخیر ایالات‌متحده ربطی به برجام ندارد، نوشته است: «مصوبه مجالس کنگره آمریکا برای تمدید ده‌ساله تحریم‌هایی علیه ایران به قانون تبدیل‌شده هرچند باراک اوباما، رئیس‌جمهوری، از امضای این مصوبه خودداری ورزیده است.

روز پنجشنبه، ۲۵ آذر (۱۵ دسامبر)، دفتر رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما تصمیم گرفته اجازه دهد قانون تحریم ایران به مدت ده سال دیگر بدون امضای او به قانون تبدیل شود. در اطلاعیه کاخ سفید تأکید شده است که قانونی شدن این مصوبه بر اجرای برجام تأثیری نخواهد داشت.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به این موضوع روز پنجشنبه گفت ما روشن کرده‌ایم که تمدید قانون تحریم‌های ایران، تعهداتمان را در قبال برجام نقض نمی‌کند.

آقای کری درعین‌حال گفته که دولت متبوعش روشن کرده است که تمدید قانون تحریم‌های ایران برای رسیدگی به فعالیت‌های خارج از محدوده برجام ضروری نیست و در صورت کوتاهی ایران در اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش، برای برگرداندن سریع تحریم‌ها نیز ضرورتی ندارد. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز تلاش می‌کند تا دولت آمریکا را در این جریان کم تقصیر نشان دهد و عنوان می‌کند: «اوایل ماه جاری، طرح تمدید ده‌ساله قانون تحریم ایران با ۹۹ رأی موافق و بدون رأی مخالف به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید درحالی‌که پیش از آن نیز با ۴۱۹ رأی موافق و ۱ رأی مخالف در مجلس نمایندگان تصویب‌شده بود. پس از تصویب این طرح در کنگره، یک مقام کاخ سفید گفت که دولت این کشور با تمدید این قانون موافق نیست هرچند افزود که تمدید آن را مغایر تعهدات ایالات‌متحده در قالب برجام نمی‌داند. درعین‌حال، کاخ سفید گزارشی از قصد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری، برای وتوی این مصوبه منتشر نکرد. با توجه به اکثریت قابل‌توجه آراء نمایندگان کنگره به تمدید این قانون، وتوی رئیس‌جمهوری نیز به‌احتمال‌زیاد بلااثر می‌ماند.»

اما ایالات‌متحده آمریکا در حالی قانون تحریم‌های ضد ایرانی را برای 10 سال دیگر تمدید کرده است که با توجه به مفاد مندرج در برجام و توافق هسته‌ای، این اقدام به‌عنوان نقض آشکار این توافق شناخته می‌شود.

و در شرایطی آمریکا این‌گونه به "برجام" بی‌تفاوت است که بر اساس اذعان مقامات مختلف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی مختلف ازجمله آمریکا و اتحادیه اروپا، نه‌تنها بر تعهدات خود پایبند بوده بلکه حتی فراتر از توافقات را نیز برای اعتمادسازی انجام داده است.

مقامات مختلف کشورمان، از رهبر معظم انقلاب اسلامی گرفته تا اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که توافق را امضا کرده‌اند، بارها به این واقعیت تأکید کرده‌اند که تمدید این تحریم‌ها در هر شرایطی، نقض برجام است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، در دیدار سوم آذرماه با جمعی از بسیجیان در خصوص این موضوع به‌صراحت فرمودند: «اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.دولت آمریکا علاوه بر آن قول‌ها و تعهداتی که در قضیه برجام انجام نداده، و یا ناقص عمل کرده است و مسئولان دست‌اندرکار برجام هم صراحتاً به این موضوع اشاره کرده‌اند، اکنون برجام را وسیله‌ای برای فشار مجدد بر ایران قرار داده است.»

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی اذعان نمود که وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به تمدید تحریم‌های ضد ایرانی در آمریکا، با تأسف عمیق از این اقدام آن‌ها، وارد کردن خدشه به توافق هسته‌ای را غیرقابل بخشش دانسته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل