926

چرا بی‌بی‌سی قرارگاه خاتم‌الانبیا را مسئله می‌داند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا از زیرمجموعه سپاه پاسداران و یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران ایران است که در سال ۱۳۶۸ به دستور آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب تأسیس شد.
علی سعیدی نماینده ولی‌فقیه در سپاه معتقد است که قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء نقش زیادی در تحکیم پایه‌های انقلاب داشته و ایجاد قرارگاه در راستای مأموریت‌های ذاتی سپاه است. حفظ انقلاب به بازسازی زیرساخت‌هاست و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در این زمینه جهاد بزرگی به عهده گرفته است.
طرح توسعه فازهاى ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، احداث خط لوله ۹۰۰ کیلومترى انتقال گاز عسلویه به ایرانشهر، ساخت و تجهیز اسکله‌های بندرهای مهم ایران و حضور در پروژه‌های ساخت‌وساز مسکن ازجمله فعالیت‌های عمده اقتصادى قرارگاه خاتم‌الانبیاء است که در ۲۰ سال گذشته به بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های دولتى در ایران تبدیل‌شده است.
شاید به همین دلیل است که برخی جریانات داخلی و رسانه‌های غربی هم چون بی‌بی‌سی فارسی چندان دل‌خوشی از این قرارگاه ندارند و تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به این مجموعه را کرده‌اند.
قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای بی‌بی‌سی فارسی در این سال‌ها همچون یک کیس مطرح بوده و هر از چند گاهی بی‌بی‌سی در تحلیل‌ها و گزارش‌های خود در راستای اهداف خود به این مجموعه می‌پردازد. بی‌بی‌سی فارسی در ارتباط با مجموعه خاتم‌الانبیا سیاست‌های متفاوتی را پی گرفته است. سال‌ها این شبکه توانمندی‌های این قرارگاه را زیر سؤال می‌برد اما پس از چندی که توانمندی‌های مجموعه به‌خصوص در سال‌های اوج تحریم‌ها به اثبات رسید و بر همگان مشخص شد دیگر بی‌بی‌سی کمتر سخن از توانمندی این مجموعه به میان می‌آورد. اخیراً بی‌بی‌سی یکی از سیاست‌هایی را که در خصوص خاتم‌الانبیا در پی گرفته ایجاد تقابل کاذب بین این مجموعه و مجموعه‌های خصوصی هست.
در همین راستا بی‌بی‌سی اخیراً در یادداشتی تحت عنوان "قرارگاه خاتم‌الانبیا واقعاً چه می‌کند؟" سعی کرد همین موضوع را پررنگ کرده و از آن بهره‌های خود را ببرد که به نظر بی‌بی‌سی بیش از آنکه دلش به حال شرکت‌های خصوصی ایرانی بسوزد بیش از آن نگران پروژه‌هایی است که به‌واسطه توانمندی‌های قرارگاه خاتم از کف شرکت‌های خارجی رفته است وگرنه خود بی‌بی‌سی هم به‌خوبی می‌داند پروژه‌هایی را که مجموعه خاتم به آن ورود پیدا می‌کند معمولاً از توان شرکت‌های خصوصی خارج است و اساساً این مجموعه از سال 91 با دستور فرمانده کل سپاه صرفاً وارد پروژه‌های بالای 100میلیارد تومان می‌شود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل