949

بی‌بی‌سی و ترسیم گزینه بد و بدتر در سوریه

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و ترسیم گزینه بد و بدتر در سوریه

بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان رسانه‌ای که در این سال‌ها و پس از آغاز درگیری‌ها در سوریه به‌طور مداوم از تروریست‌های موجود در این کشور حمایت رسانه‌ای کرده است و هیچ‌گاه نخواسته که از آن‌ها بانام تروریست یاد کند اکنون و پس فتح شهر استراتژیک حلب به دست نیروهای دولتی سوریه و حامیان منطقه‌ای آن به نتیجه جالبی رسیده است و آن شکست تروریست‌ها و یا بیان خود بی‌بی‌سی "انقلابیون" سوریه است.
بی‌بی‌سی این کشف خود را اخیراً در یادداشتی تحت عنوان "موصل، حلب، ایران و مسئله موضع‌گیری غیر فرقه‌گرایانه" این‌گونه بیان می‌کند: "واقعیت موجود آن است که انقلاب سوریه به شکست انجامیده و آرمان‌های آن توسط تندروهای اسلام‌گرا و رژیم سوریه ربوده شد. حال باید بین یکی از بدهای موجود انتخاب کرد." اما بی‌بی‌سی پس از پیروزی‌های اخیر دولت هم در سوریه و هم در مجامع بین‌المللی صرفاً به این نتیجه نرسیده که تروریست‌ها در این کشور شکست‌خورده‌اند و کارشان تمام است بلکه بی‌بی‌سی به نتیجه جالب‌تری هم رسیده است و آن ناچار حمایت از دولت سوریه به‌عنوان گزینه بد در مقابل گزینه بدتر هست.
هرچند در این مجال فرصت پرداختن به این نتیجه‌گیری‌های بی‌بی‌سی آن‌هم بعد از شش سال که از آغاز درگیری‌ها سوریه می‌گذرد نیست. اما به نظر شکست تروریست‌ها در حلب و پس‌ازآن برقراری آتش‌بس سرتاسری در سوریه باتدبیر روسیه، ایران و ترکیه که عملاً به حذف جریان ارتش آزاد در سوریه می‌انجامد همه این‌ها باعث شده است که بی‌بی‌سی فارسی به این نتایج برسد.
بی‌بی‌سی اما برای اینکه ضرب این نتایج جدید خود را برای مخاطب بگیرد در یادداشت خود سعی می‌کند مخاطب را در یک فضای عقلانی قرار بدهد و به مخاطب خود این‌گونه القا کند که چاره‌ای جز انتخاب بین بد و بدتر نداشته و ندارد. به همین جهت در این یادداشت این‌گونه می‌نویسد: "در چنین وضعیتی، مسئله پیش رو، انتخاب گزینه خوب و نفی گزینه بد نیست؛ بلکه مسئله موردبحث، انتخاب بد در مقایسه با بدتر است. گزینه درست کاملی وجود ندارد، بلکه همه گزینه‌ها حاوی درصدی از بدی هستند. بنابراین مسئله آن است که کدام گزینه بدی کمتری در خود دارد. همچنین موضع اخلاقی ثابت و یکسانی از آغاز تا پایان ماجرا نمی‌توان داشت. چراکه بد کمتر بنا به اقتضاء حوادث پیش‌آمده تغییر می‌کند. ازاین‌رو تغییر موضع اخلاقی امری مطلوب و قابل دفاع است.
"
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل