954

ولی عهد انگلستان و رویای افزایش دخالت پادشاه در امور کشور

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از چارلز، شاهزاده ولز،وارث وپسر ارشد ملکه الیزابت

پرنس چارلز 68 ساله، اولین پسر ملکه الیزابت است که پس از فوت مادرش تاج پادشاهی انگلستان را بر سر خواهد گذاشت و این وظایف تشریفاتی را بر عهده خواهد گرفت. درحالی‌که پرنس چارلز و پسرش ویلیام 33 ساله دو ولیعهد خاندان ملکه انگلیس به‌نوبت منتظر رسیدن به تاج‌وتخت ملکه الیزابت هستند، نوه چارلز (فرزند ویلیام) نیز که در مردادماه 1392 به دنیا آمد، به‌صف جانشینان سلطنت اضافه‌شده است. در حال حاضر در کل یازده نفر در صف جانشینان سلطنت انگلیس قرار دارند.
در سال‌های اخیر به دلیل کهولت سن، پیش‌بینی‌ها و گزارش‌هایی در مورد آماده شدنش برای واگذار کردن اختیارات خود به پسرش چارلز منتشرشده اما هیچ‌کدام از این پیش‌بینی‌ها تاکنون به تحقق نپیوسته است. به ادعای ' کاترین مایر' نویسنده زندگینامه 'پرنس چارلز' تحت عنوان ''چارلز – قلب یک پادشاه '' که دو سال پیش منتشر شد، ملکه الیزابت نگران از آن است که انگلیس ممکن است آماده برای پادشاهی پسر بزرگش و اقداماتش نباشد. 'کاترین مایر' می‌گوید که پرنس چارلز نسبت به مادرش (ملکه الیزابت ) تمایل بیشتری برای دخالت در امور کشور و اعمال حاکمیت دارد مایر در کتاب زندگینامه 'چارلز : قلب یک پادشاه ' استدلال می‌کند که جاه‌طلبی ولیعهد انگلیس به آن اندازه است که هرگز نمی‌خواهد صرفاً در قد و قامت یک رهبر تشریفاتی باشد روزنامه دیلی میل در آن زمان در گزارشی نوشته بود، اظهارات و اقدامات پرنس چارلز 68 ساله سبب شده است که سؤالاتی درباره آینده سلطنت وی ایجاد شود. به نوشته این روزنامه، در زندگینامه پرنس چارلز مطالبی بیان‌شده که نشانگر جاه‌طلبی‌های او هست که می‌تواند سبب ایجاد یک بحران قانون اساسی در انگلیس شود.
این روزنامه با اشاره به اظهارنظرها، دیدارها و سفرهای پرنس چارلز، ادعا کرد این باور وجود دارد که پرنس چارلز خواهان دخالت‌هایی فراتر از پادشاهان قبلی در امور داخلی کشور انگلیس است.
زندگینامه 'پرنس چارلز' تحت عنوان ''چارلز – قلب یک پادشاه ' همزمان با انتشار مجموعه‌ای از نامه‌های محرمانه پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس به اعضای دولت این کشور که بیش از یک دهه پیش نوشته‌شده بودند، منتشر شد.
این نامه‌ها که شمار آن‌ها به 27 عدد می‌رسد، پس از یک چالش حقوقی پرهزینه و طولانی‌مدت در اردیبهشت 1394، از سوی روزنامه گاردین، منتشر گردید. در نامه‌های محرمانه پرنس چارلز، به تونی بلر نخست‌وزیر پیشین انگلیس و سایر اعضای دولت این کشور از وضعیت ارتش انگلیس، وضعیت بهداشت عمومی، کشاورزی، محیط‌زیست، مدارس و معماری این کشور، ابراز نگرانی شده بود.
دفتر ولیعهدی انگلیس( کاخ کلارنس) در آن زمان در بیانیه‌ای با دفاع از ارسال نامه‌های یادشده، گفته بود این نامه‌ها، نگرانی‌ و حساسیت‌های پرنس چارلز برای کشورش و جهان را نشان می‌دهد. این بیانیه می‌افزاید که پرنس چارلز کماکان بر این باور است که او حق دارد تا به‌طور خصوصی با مقامات ارشد انگلیس مکاتبه کند. برخی از منابع انگلیسی، نامه‌های پرنس چارلز را مغایر با جایگاه تشریفاتی سلطنت دانسته بودند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل