988

وقتی کرباسچی آب را بر روی بی‌بی‌سی و مجری آن گرفت

6 سال قبل

هم رسانی

   وقتی کرباسچی آب را بر روی بی‌بی‌سی و مجری آن گرفت

بی‌بی‌سی فارسی که این روزها و در پی وفات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برنامه‌های متعددی را در این خصوص ترتیب داده بود تا حدی که بسیاری از برنامه‌های عادی خود را تعطیل و بیشتر وقت آنتن زنده خود را که با مالیات مردم انگلیس اداره می‌شود به این موضوع اختصاص داد.
یکی از هدف‌هایی که بی‌بی‌سی در  این بین دنبال می‌کرد تأثیرگذاری بر مراسم تشیع جنازه آیت‌الله هاشمی بود تا شاید بتواند بخشی از بدنه مرده جنبش سبز را دوباره به خیابان‌ها بکشاند و از این موضوع در راستای اهداف خود بهره بگیرد؛ اما آن حماسه‌ای را که مردم با بصیرت ایران‌زمین در روز تشیع جنازه آقای هاشمی رقم زدند آن چیزی نبود که بی‌بی‌سی انتظار آن را می‌کشید؛ اما بازهم بی‌بی‌سی در یک سری از برنامه‌سازی‌های خود پس از برگزاری این مراسم سعی کرد اهداف خود را پیاده کند.
یکی از برنامه‌هایی که بی‌بی‌سی دنبال کرد مصاحبه با عطاالله مهاجرانی و غلامحسین کرباسچی دو عضو سابق و فعلی حزب کارگزاران سازندگی بود. بی‌بی‌سی در پی این مصاحبه‌ها عملاً به دنبال آن بود تا بتواند از زبان این دو نفر که اتفاقاً هردوی آن‌ها به‌ویژه کرباسچی شهردار سابق تهران از نزدیکان آقای هاشمی بوده روز تشیع جنازه را آن‌گونه که می‌خواهد روایت کند اما در عمل اتفاق دیگری افتاد. مهاجرانی تمامی سؤالات یک‌طرفه مجری این برنامه را رد و تمام‌قد از مدیریت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دفاع کرد. او هاشمی رفسنجانی را چهره‌ای مؤسس و نهاد ساز خواند و او را به بیضی‌ای با سه کانون «مردم، نظام و اسلام» تشبیه کرد که در هر مقطعی به فکر مردم بود و هرگز اشتباه استراتژیک یا تاکتیکی نداشت.
اما غلامحسین کرباسچی سخنانش را با انتقاد پررنگی به بی‌بی‌سی آغاز و صراحتاً اعلام کرد که در سه شب گذشته، این رسانه انگلیسی به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توهین کرده و در حق این شخصیت بین‌المللی ظلم کرده است. او با اعتراض به یک‌جانبه بودن برنامه‌های شب‌های گذشته بی‌بی‌سی و دعوت از چهره‌های منتقد و معترض به هاشمی، در واکنش به مجری برنامه که مدعی بود خانواده هاشمی و خود کرباسچی در روزهای گذشته پاسخ بی‌بی‌سی را نداده‌اند، گفت: «الآن هم بگذارید من حرفم را بزنم. یا حرفم را قطع کنید یا بگذارید حرفم را بزنم! کار بی‌بی‌سی در «جنایتکار» خواندن یک شخصیت بین‌المللی و ملی در ایران، توهین بود، نه انتقاد!»
دبیر کل حزب کارگزاران از حضور بهزاد نبوی با قدی خمیده در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی یادکرد و افزود: چهره‌هایی از نهضت آزادی هم در این مراسم حضور داشتند که نشان می‌داد حتی منتقدان‌ هاشمی هم به احترام او در این مراسم حضور یافتند. کرباسچی در واکنش به انتقادات روزهای گذشته بی‌بی‌سی به مدیریت هشت‌ساله دولت هاشمی در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی، خاطرنشان کرد: هر مشکلی هم در داخل کشور باشد، راه‌حلش هم در درون کشور هست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل