990

وقتی مجری بی‌بی‌سی نگاه متفاوت به کشتار مردم یمن را می‌ستاید

5 سال قبل

هم رسانی

   نگاه بی تفاوت مجری بی‌بی‌سی به کشتار مردم یمن

اخیراً بررسی صلاحیت وزیر خارجه پیشنهادی دونالد ترامپ در سنای این کشور برگزار شد.
. تیلرسون که سال‌ها مدیر شرکت نفتی «اکسون» آمریکا بوده، روابط بسیار نزدیکی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و شاهزادگان عربستان سعودی دارد. همین امر موجب شده سؤالات زیادی از سوی نمایندگان کنگره در مورد روابط وی با مسکو و ریاض مطرح شود.
یکی از سؤالاتی که از سوی یکی سناتورها پرسیده شد در خصوص وابستگی‌اش به نفت عربستان و درنتیجه نادیده گرفتن سیاست‌های وحشیانه این کشور بود. این سؤال و جواب با واکنش فیس‌بوکی سیاوش اردلان مجری شبکه بی‌بی‌سی فارسی مواجه شد. وی در صفحه فیس‌بوکش در این خصوص این‌گونه می‌نویسد: «یک بخش آموزنده از جلسه بررسی صلاحیت وزیر خارجه پیشنهادی دونالد ترامپ که بیش از ۸ ساعت هست که ادامه داره و هنوز هم تموم نشده. اسمش رکس تیلرسون هست. قبلاً ده‌ها سال مدیرکل یکی از بزرگ‌ترین شرکت نفتی دنیا بوده. شرکت اگزان.
ازش می‌پرسند قبول نداری باید وابستگی به نفت از کشورهایی مثل عربستان رو کم کنیم. میگه از ما نخرند از یه جا دیگه می‌خرند. یک بشکه نفت یک بشکه نفته. سناتوره میگه اما وقتی از عربستان نفت می‌خری به نفتشون وابسته هستی. قبول نداری باید خودکفایی سوختی داشته باشی جواب میده من طرفدار خودکفایی سوختی نیستم طرفدار امنیت سوختی هستم. سناتوره می پرسه راجع به عربستان که داره در جنگ یمن غیرنظامی‌ها رو میکشه چی میگی. می پرسه حاضری باهاشون معامله تسلیحاتی نکنی. میگه خب بهشون سلاح‌هایی میدیم که دقیق‌تر هدف بگیرند. سناتوره میگه قرارداد فروش بمب خوشه‌ای چی؟ میگه از این قرارداد خبر ندارم. سناتوره میگه بفرمایید اینم تأثیر خرید نفت از عربستان.»
نکته اولی که به نظر در این واکنش فیس‌بوکی سیاوش اردلان وجود دارد این است که وی برخلاف سیاست‌های شبکه بی‌بی‌سی که به‌تبع دولت انگلیس که بیشترین نقش را در کشتار مردم یمن با فروش سلاح به سعودی‌ها در این سال‌ها بازی کرده است نه‌تنها مخالف است بلکه به آن معترف است؛ اما نکته دیگری که وجود دارد و شاید از نکته اول مهم‌تر باشد وابستگی انگلیسی‌ها به نفت و دلارهای سعودی است که به‌راحتی چشم بر روی کشتار بی‌گناهان در یمن بسته‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل