1004

بی‌بی‌سی و نگرانیش از سفیر جدید ایران در عراق

6 سال قبل

هم رسانی

   سردار ایرج مسجدی سفیر جدید ایران در عراق

سردار ایرج مسجدی " مشاور فرمانده سپاه قدس " از سوی ایران به عنوان سفیر در کشور عراق معرفی شد. مسجدی، از فرماندهان با سابقه جنگ تحمیلی چندی پیش با تایید ریاست‌جمهوری برای فعالیت در سفارت ایران در عراق به مقامات عراقی معرفی شده است.
برخی منابع تایید کردند که با توجه به سوابق سردار مسجدی، وی از سوی دولت عراق مورد پذیرش قرار خواهد گرفت و طی یک ماه آینده به احتمال قوی مقدمات برای حضور وی در عراق فراهم خواهد شد. وی دارای بیش از ۳۵ سال سابقه حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و آشنایی عمیقی با فضای سیاسی، امنیتی و قومیتی عراق دارد و در فضای سیاسی و اجتماعی عراق از مقبولیت قابل توجهی برخوردار است. سردار مسجدی متولد آبادان است و اکنون سمت مشاور عالی فرماندهی قدس سپاه پاسداران را در اختیار دارد.
طبیعتا این انتخاب به کام رسانه های ضد انقلاب نیامد یکی از این رسانه ها بی‌بی‌سی فارسی بود که بلافاصله واکنش نشان داد. بی‌بی‌سی در مطلبی در همین خصوص سعی کرد با پررنگ کردن ابعاد نظامی آقای مسجدی وی را بیش از آنکه مسئول مسائل دیپلماتیک معرفی کند مسئول سازماندهی گروه های عراقی معرفی می کند.
بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از یادداشت خود اینگونه می نویسد:" سفیر ایران در عراق برخلاف سفرای دیگر این کشور بیش از آنکه مسئول روابط دیپلماتیک دولت‌های ایران و عراق باشد٬ هماهنگ‌کننده میان گروه‌های شبه‌نظامی شیعیان عراق است که از سوی سپاه پاسداران حمایت می‌شوند."
در بخش دیگری از این مطلب بی‌بی‌سی سعی می کند که این انتخاب را در تقابل با دولت و وزارت خارجه ایران نشان دهد و در مطلب خود اینگونه می نویسد: "با توجه به انتصاب جدید و موقعیت پیشین آقای مسجدی در نیروی قدس سپاه این شائبه بیشتر تقویت می‌شود که سفیران ایران در عراق بیش از آنکه پیرو سیاست‌های دولت و وزارت امور خارجه ایران باشند٬ مجریان برنامه‌های سپاه در عراق هستند."
این شبهه ها را بی‌بی‌سی در حالی مطرح می کند که این مسائل در بسیاری از کشورهای دنیا امری طبیعی می باشد سفرای آمریکا و انگلیس در کشورهای عراق و افغانستان همه یا وابستگی امنیتی داشته و یا وابستگی نظامی اما هیچگاه این شبکه به آن نپرداخته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل