1005

توهین بی‌بی‌سی به مردم و شهروندان تهرانی

6 سال قبل

هم رسانی

    آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

در پی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی موضوع برنامه خود را در ارتباط با حواشی این فاجعه انتخاب کرده است. اما آن چه در متن اخبار و گزارش های بی‌بی‌سی فارسی مشاهده می شود چیزی جز توهین به مردم در طبقات مختلف اجتماعی و سیاسی نیست.

ساختمان هفده طبقه پلاسکو صبح زود دیروز دچار آتش‌سوزی شد و فروریخت.


عملیات امداد همچنان ادامه دارد و تعداد دقیق کشته و مجروح شدگان هنوز معلوم نیست. تعداد زیادی از آتش‌نشانان که برای عملیات امداد داخل ساختمان رفته بودند در این بنای سوخته، زیر آوار محبوس شده‌اند و حتی معلوم نیست که زنده‌ باشند. یک آتش‌نشان هم امروز از شدت جراحات وارده درگذشت.


سیاسیتمداران و مسئولین کشور این فاجعه را به مردم تسلیت گفتند.


در پی این اتفاق و پس از به وقوع پیوستن حواشی جانبی آن، تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی نیز موضوع برنامه خود را "فرو ریختن ساختمان پلاسکو؛ آیا از مدیریت بحران راضی هستید؟" قرار داده است. این موضوع جهت اظهار نظر بینندگان در برنامه "نوبت شما" توسط رسانه ی انگلیسی انتخاب شده.


یکی از بحث برانگیز ترین حواشی مربوط به این آتش سوزی، ازدحام مردم و شهروندان بوده که به نوبه ی خود در سیستم امداد رسانی به مجروحین و سانحه دیدگان خلل ایجاد کرده اند. ازدحام و حضور مردم اغلب با انگیزه ی ثبت تصاویر و مشاهده ی جزئیات این رویداد که عموما برای به اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی تهیه می شوند.


تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی ضمن اضافه کردن مباحث سیاسی به ابعاد این فاجعه، در بطن برنامه "نوبت شما"علاوه بر مسائل یاد شده به ازدیاد مردم توجه ویژه ای داشته. البته در صورت همکاری شهروندان با نیروهای امدادرسانی و ترک محل حادثه بدون شک عملیات موثرتر و بهتر صورت خواهد گرفت. اما آن چه جای بحث دارد ادبیات این رسانه و کارکنان این شبکه است؛ عمده پوشش خبری این رسانه همراه بوده از یک طرف با توهین به مسئولین شهر و نیروهای از جان گذشته ی امداد، و از طرف دیگر با توهین به مردمی که در محل حادثه حضور داشته اند.


در صفحات اجتماعی کارکنان بی‌بی‌سی نیز توهین های شدیداللحن و تمسخر آمیزی منتشر شده که کارکنان این شبکه اغلب صریح تر از صفحات اختصاصی بی‌بی‌سی در آن به انتشار مطالب می پردازند. سیاوش اردلان در صفحه شخصی و در فیسبوک خود چنین نوشته:"...هیچکی نمیدونه انگشت اتهام رو دقیقا به کدوم طرف نشونه بره ولی میدونه به هر طرفی هم که نشونه بره خیلی خطا نرفته و همین اتفاق هم افتاده. معلومه جز ماموران آتش نشانی ... دیگران همه در این تراژدی مسئول هستند ... مردم به واسطه نفهمی..." . پونه قدوسی (مجری و گوینده اخبار بی‌بی‌سی فارسی) نیز در صفحه شخصی خود به مقایسه حضور و دلواپسی مردم و البته ازدحام شهروندان با کنسرت خواننده ی آمریکایی پرداخته است!


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل