1011

چه شده است که بی‌بی‌سی هم نگران آینده برجام شده است

6 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی ونگرانی درباره آینده برجام

یک سال از اجرایی شدن برجام می گذرد و امروز در یک سالگی این توافق نامه بین المللی قرار داریم. در طی این یک سال ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است و این نکته مورد تائید طرف مقابل هم می باشد اما طرف مقابل به ویژه آمریکایی در بسیاری از موارد به تعهدات خود پای بند نبوده و به گونه های مختلفی این توافق نامه بین المللی را زیر پای گذاشته است.
بی‌بی‌سی فارسی در یک گزارش مفصل پس از آنکه نکات مثبت برجام را برای مخاطب خود برمی شمارد اما از یک ناحیه اعلام نگرانی می کند و آن هم از ناحیه ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا است که به نظر نگرانی درستی است لیکن نکته ای که وجود دارد این است که بی‌بی‌سی در گزارش خود به هیچ وجه به بد عهدی دولت فعلی آمریکا اشاره ای نمی کند گو اینکه تا به امروز هیچ بد عهدی از سوی آمریکایی ها اتفاق نیفتاده و قرار است تمام بد عهدی ها در دوران ترامپ اتفاق بی افتد.
البته به نظر می رسد که با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، این توافق زودتر از آن چه تصور می شد به پایان خود نزدیک شود. ترامپ در خلال مبارزات انتخاباتی خود، توافق هسته ای ایران را بارها مورد انتقاد شدید قرار داد. او به طرفداران خود وعده داد تا در صورت پیروزی در انتخابات یا از این توافق به طور کامل کناره گیری کند یا برای ایجاد تغییراتی در آن مذاکرات مجددی را ترتیب دهد یا این توافق را با چنان سختگیری و جدیتی اجرا کند که در نهایت خود به صورت خودکار خاتمه یافته و به شکست بیانجامد.
انتظار می رود که ترامپ رویکرد سختگیرانه تری را در قبال ایران در پیش گیرد به گونه ای که حتی در برابر کوچکترین تخلف و تخطی از سوی ایران نیز هیچ صبر و گذشتی از خود نشان ندهد. به نظر می رسد این استراتژی و راهبرد ترامپ با هدف افزایش فشار بر ایران، جلوگیری از لغزش و عدول ایران از توافق هسته ای و نیز وادار ساختن این کشور به تعدیل اقداماتش در دیگر نقاط منطقه طراحی و اتخاذ شده باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل