1021

بی‌بی‌سی و ناراحتی‌اش از حل‌وفصل مشکل دانشگاه آزاد توسط رهبری!

6 سال قبل

هم رسانی

   دکتر علی‌اکبر ولایتی

صدور حکم ریاست هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی برای دکتر علی‌اکبر ولایتی توسط رهبر انقلاب خبری بود که روز جمعه اعلام و طی آن تکلیف یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایران روشن شد.
«با عنایت به فقدان تأثرانگیز رئیس محترم هیئت مؤسس و هیئت‌امنای دانشگاه و سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیئت مؤسس و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت، جناب آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی از اعضای آن هیئت را به‌عنوان رئیس هیئت مؤسس منصوب می‌کنم.» این‌ها بخش‌هایی از حکمی است که سی‌ام دی‌ماه سال جاری توسط رهبر معظم انقلاب برای آقای علی‌اکبر ولایتی صادرشده و او را رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی کرده است.
با فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی که ریاست هیئت مؤسس دانشگاه را بر عهده داشت دانشگاه عملاً به یک بن‌بست قانونی خورده است چراکه نحوه انتخاب ریاست هیئت مؤسس مشخص نشده است. از سوی دیگر این هیئت به‌طور مرتب با برگزاری جلسات نسبت به نحوه اداره امور دانشگاه تصمیم‌گیری می‌کرده است. از این حیث، مبهم و نامشخص بودن نحوه انتخاب ریاست هیئت مؤسس می‌توانست یک عامل اختلال در فرایندهای جاری دانشگاه محسوب شود. اختلالی که اساسنامه درباره آن سکوت پیشه کرده بود. عبارت «سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی» در حکم رهبر انقلاب دقیقاً ناظر به این خلأ و سکوت قانونی است.
دراین‌بین رسانه‌های مختلف به ورود رهبری به این مسئله واکنش نشان داده و به تجزیه‌وتحلیل این حکم پرداختند. بی‌بی‌سی فارسی در یک یادداشت مفصل از این ورود به‌جا و به‌موقع رهبری در این موضوع تعبیر به «دخالت » می‌کند. بی‌بی‌سی در یادداشتی تحت عنوان « روایت یک دهه دخالت رهبری در دانشگاه آزاد» به قلم « حسین باستانی» به نکته این انتخاب رهبری می‌پردازد و سعی می‌کند که موقعیت سیاسی و اقتصادی این دانشگاه را دلیلی بر این انتخاب رهبری عنوان کند. حال‌آنکه اساساً ورود رهبری به موضوع دانشگاه آزاد برای حل‌وفصل این نقص اساس‌نامه دانشگاه آزاد بوده است که به‌صراحت هم در حکم رهبری مشهود است.
نکته قابل‌تأمل در این میان آنکه آقای حمید میرزاده پس از مشاهده این خلأ قانونی و به بن‌بست خوردن امور اجرایی دانشگاه درخواست حل این مشکل را مطرح کرده است. در ادامه این فرایند است که حکم ریاست هیئت مؤسس برای دکتر ولایتی صادر می‌شود.

مسئله‌ای که در اظهارات اخیر رییس دانشگاه آزاد هم قابل‌ملاحظه است: «مقام معظم رهبری باتدبیر خود به دلیل اینکه امور این دانشگاه که به تعبیر ایشان نقش مؤثری در آموزش عالی کشور دارد دچار وقفه نشود دکتر ولایتی را به‌عنوان رییس هیئت مؤسس این دانشگاه منصوب کردند.» البته این نیت و هموار کردن مسیر امور اجرایی برای اداره دانشگاه در حکم رهبر انقلاب هم تا حدی قابل‌برداشت است: « آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی از اعضای آن هیئت را به‌عنوان رئیس هیئت مؤسس منصوب می‌کنم تا هیچ‌گونه وقفه‌ای در تمشیت قانونی امور آن دانشگاه -که نقش مؤثری در امر آموزش عالی کشور دارد- به وجود نیاید.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل