1024

بررسی برجام با سکوت در برابر بدعهدی آمریکا

5 سال قبل

هم رسانی

   بررسی برجام در شورای امنیت سازمان ملل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی در شرایطی به بررسی برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل پرداخته است که بدعهدی‌های آمریکا در قبال این توافق همچنان با سکوت آن‌ها همراه بوده است.

 

شبکه فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود، در شرایطی از بررسی برجام و نحوه و میزان اجرای آن توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داده است که ما شاهد سکوت این شورا و رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی در برابر بدعهدی‌های پیاپی ایالات‌متحده آمریکا در قبال این توافق بوده‌ایم.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این خبر که «شورای امنیت نحوه اجرای برجام را بررسی کرد»، با اذعان به اجرای تعهدات ایران در این خصوص، نوشته است: «شو 9 رأی امنیت سازمان ملل در نشست ویژه‌ای نحوه اجرای قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورا در مورد اجرای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی (برجام) را بررسی کرده است.

در این جلسه، جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی، در گزارش خود پیرامون اجرای این مصوبه، عملکرد ایران در اجرای قطعنامه را مورد تأیید قرار داد و گفت: "سازمان ملل گزارش یا اطلاعاتی در مورد عرضه، فروش یا انتقال مواد مرتبط با عملیات هسته‌ای به ایران در تعارض با محتوای این مصوبه دریافت نکرده است." آقای فلتمن همچنین گفت که اطلاعاتی در تعارض با محتوای قطعنامه شماره ۲۲۳۱، راجع به فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک یا نقل و انتقال مواد و تجهیزات مرتبط با این نوع فعالیت‌ها هم در اختیار شورا قرار نگرفته است.»

بی‌بی‌سی در ادامه نیز با اتهام زنی به ایران از طریق جوسازی رسانه‌ای، عهدشکنی‌های آمریکا را از دید مخاطبین پنهان نگاه داشته و می‌آورد: «سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل که برای آخرین بار در این سمت سخن می‌گفت، اظهار داشت که "این توافق اهمیت دیپلماسی سرسختانه را به عنوان موضوع مرگ و زندگی به خوبی نشان می‌دهد." وی افزود که برجام به خوبی پیش می‌رود و به عنوان نمونه اظهار داشت که "قلب رآکتور آب سنگین ایران در اراک با بتون پر شده" و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده‌اند که ایران دو سوم سانتریفوژهای خود را پیاده کرده و ۹۸ درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج منتقل ساخته و بقیه نیز زیر نظر دائم بازرسان قرار دارد.

وی در عین حال هشدار داد که "پیشرفت در مورد موضوع هسته‌ای نباید نظر شورای امنیت را از سایر اقدامات ایران در بی‌ثبات سازی منطقه خاورمیانه از جمله تهدید علیه اسرائیل و نقض فاحش حقوق بشر شهروندان خود منحرف سازد."»

اما در حالی شورای امنیت سازمان ملل متحد به بررسی ابعاد برجام و نحوه اجرای آن از طرف‌های درگیر در این توافق می‌پردازد که مسیر این بررسی باز هم آن چه به واقعیت نزدیک است، نبوده است؛ به عبارتی طرف‌های غربی این ماجرا و به ویژه ایالات متحده آمریکا با فضاسازی‌ها و اتهام زنی‌های خود به کشورمان، تلاش کرده‌اند تا این مسیر را از واقعیت به آن چه مطابق میل آن‌هاست تغییر دهند.

مقامات آمریکایی می‌دانند که اگر واقعیت‌ها در این نشست مورد بررسی قرار بگیرد، چیزی جز رسوایی هر چه بیشتر چهره غیر قابل اعتماد و عهدشکن آن‌ها، نتیجه‌اش نخواهد بود.

مقامات این کشور می‌دانند که بر اساس اذعان چندین باره آژانس بین المللی انرژی اتمی، تأکیدات مقامات مختلف اتحادیه اروپا و کشورهای عضو گروه 1+5، تأییدات مقامات مختلف سازمان ملل متحد و حتی اعترافات مقامات مختلف خود ایالات‌متحده، جمهوری اسلامی ایران، نه تنها به همه تعهدات خود در قبال برجام جامه عمل پوشانده است، بلکه حتی در جهت راستی آزمایی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود، اقداماتی فراتر از این تعهدات را نیز اجرایی ساخته است.

اما آیا از سوی غرب و به ویژه آمریکا نیز روند اجرایی برجام به همان گونه ای بوده که ایران دنبال کرده است؟!

آمریکایی‌ها در ظاهر تحریم‌های بانکی ضد ایرانی را برمی دارند اما در عمل با تهدید کردن بانک‌های غربی، فضایی برای تبادلات مالی میان آن‌ها و کشورمان باقی نمی‌گذارند و مقامات کشورهایی مانند سوئیس رسماً به این وضعیت اعتراف می‌کنند.

آن‌ها به راحتی به دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده کشورمان دستبُرد می‌زنند. قانون تحریم‌های ضد ایرانی را به مدت 10 سال تمدید می‌کنند و حتی وضعیت اضطراری ملی آمریکا در قبال کشورمان را نیز بار دیگر تصویب می‌کنند.

با این وجود، آیا شورای امنیت سازمان ملل در بررسی برجام به این حقایق توجه خواهد داشت؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل