1025

لزوم کمک رسانی به مردم افغانستان از نگاه سازمان ملل

5 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی سازمان ملل برای وضعیت مردم افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از تأکید سازمان ملل بر نیاز چندین میلیون افغانی به کمک‌های بشردوستانه خبر داد، در حالی که غرب به جای کمک، امنیت را از زندگی آن‌ها ربوده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود، در شرایطی از اذعان سازمان ملل متحد بر نیاز بیش از 9 میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه خبر داده است که سال‌هاست کشورهای غربی با تأیید سازمان ملل، به جای کمک رسانی به مردم افغانستان، امنیت و آرامش را از آن‌ها گرفته‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با بیان این خبر می‌نویسد: «سازمان ملل متحد می‌گوید که گروه‌های کمک‌رسان بین‌المللی در افغانستان در سال جاری به بیشتر از نیم میلیارد دلار برای کمک به میلیون‌ها نفری نیاز دارند که در نتیجه افزایش خشونت و وضعیت بد اقتصادی با مشکلات زیادی در این کشور روبرو هستند.

سازمان ملل برآورد کرده است که دست‌کم ۹.۳ میلیون افغان (حدود یک‌سوم جمعیت این کشور) در سال ۲۰۱۷ به کمک‌های بشری نیاز خواهند داشت که ۱۳ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.»

بی‌بی‌سی با اشاره در ادامه نیز می‌آورد: «به گفته آقای باودن برعلاوه آن به صورت میانگین روزانه ۱۵۰۰ افغان در نتیجه نبردها در این کشور بیجا می‌شوند.

آقای باودن گفت که پیش از خروج اکثریت نیروهای خارجی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴، مقامات پیش‌بینی کرده بودند که اقتصاد افغانستان سالانه حدود ۱۲ درصد در سال رشد خواهد کرد و درنتیجه نیاز این کشور به کمک‌های بشردوستان کاهش خواهد یافت اما به گفته او جنگ در این کشور تشدید شده و رشد تولید ناخالص داخلی به حدود ۱ درصد رسیده است.»

هرچند این مسئول شاغل در سازمان ملل به این حقیقت اشاره داشته است که وضعیت بحرانی مردم افغانستان در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد، ناشی از تداوم و تشدید جنگ و خشونت در این کشور است، اما بهتر بود، به صورتی جزئی تر نیز به واقعیت‌هایی مانند نقش غرب در این تشدید ناآرامی‌ها اشاره می‌کرد.

آمارهای مختلف نشان می‌دهند که از آغاز ورود نظامی غرب به افغانستان در سال 2001 میلادی تا ماه جولای سال 2016 میلادی، بیش از چهل هزار غیر نظامی افغان جان خود را در درگیری‌ها و خشونت‌های ناشی از این جنگ طولانی و این اشغالگری‌ها از دست داده‌اند؛ هر چند بعضی آمارهای غیر رسمی این رقم را تا صد هزار نفر نیز می‌رسانند که البته تعداد قابل توجهی از آن‌ها نیز کودکان هستند.

جالب اینجاست که این تلفات روزبه‌روز نه‌تنها کاهش نداشته، بلکه بر اساس آمارها، در هرسال حداقل 5 درصد نسبت به سال قبل افزایش تعداد قربانیان، به‌ویژه زنان و کودکان قربانی را در افغانستان شاهد بوده‌ایم.

"دانیل بیل" رئیس بخش کمک‌های خیریه سازمان ملل اذعان داشته است که تنها در نیمه اول سال 2016 میلادی، تعداد 5166 کشته و زخمی از غیرنظامیان افغانی ثبت‌شده است که از این تعداد، بیش از هزار و پانصد نفر کودکان هستند.

بگذریم از ارتباطات پنهانی آمریکا، انگلیس و سایر کشورهای غربی با گروه‌های تروریستی مختلف و حتی طالبان که در افغانستان امنیت را از بین برده‌اند.

گفتنی است، در شرایطی سازمان ملل از وضعیت مردم افغان سخن گفته و برای آن‌ها ابراز نگرانی می‌کند که کشتار غیرنظامیان افغان در قندوز که اخیراً توسط جنگنده‌های آمریکایی و با بهانه حمله به طالبان صورت گرفت، در حالی با اذعان و اعتراف خود مقامات نظامی آمریکا همراه بود که آن طور که باید توسط این سازمان با واکنشی جدی همراه نبود و پیش‌تر نیز در موارد مشابه این جنایات، با همین سکوت‌های معنادار و یا نهایتاً یک ابراز تأسف ساده از کنار آن عبور کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل