1031

بی‌بی‌سی همچنان به دنبال سوءاستفاده از مرحوم آیت‌الله هاشمی

6 سال قبل

هم رسانی

   مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

باآنکه نزدیک به یک ماه از فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌گذرد شبکه بی‌بی‌سی فارسی که چه در زنده‌بودن ایشان و چه اکنون پس از مرگ ایشان به دنبال بهره‌برداری و سوءاستفاده از شخصیت و جایگاه ایشان علیه نظام بوده است همچنان به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
البته بعضی از این بهره‌برداری‌های بی‌بی‌سی از شخصیت آیت‌الله هاشمی با کمک و همراهی برخی جریانات سیاسی داخلی صورت می‌گیرد.
اخیراً این بی‌بی‌سی به بهانه مصاحبه آقای غلامعلی رجایی مشاور ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص یادداشت‌های روزانه شخصی آیت‌الله هاشمی در یادداشتی تحت عنوان «خاطرات کاملاً سری هاشمی رفسنجانی کجاست؟» به دنبال پیاده‌سازی پروژه خاطره سازی از ایشان به نفع اهداف خود در ایران است.
این سیاست بی‌بی‌سی در ابتدای متن کاملاً مشهود است. بی‌بی‌سی با پررنگ کردن خاطره آقای رجایی از شخص آیت‌الله هاشمی در خصوص دست‌نوشته‌های ایشان سعی در پیاده‌سازی سیاست خود دارد باآنکه هیچ سندی در خصوص نقل این خاطره وجود ندارد.
بی‌بی‌سی اما در ادامه یادداشت خود با اشاره به خاطراتی که هنوز از آیت‌الله هاشمی منتشرنشده سعی می‌کند خاطرات منتشرنشده آیت‌الله هاشمی را پررنگ کند و کمتر بر روی خاطرات منتشرشده ایشان مانور می‌دهد. بی‌بی‌سی در این خصوص این‌گونه می‌نویسد: «به‌طور طبیعی مجموعه‌ای از این اطلاعات، موارد حذف‌شده از کتاب‌های خاطرات منتشرشده هستند، یا در ۲۳ جلد خاطرات باقی‌مانده هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۳ تا ۱۳۹۵) قرار دارند که دورنمای انتشارشان مشخص نیست.
مهم‌تر از آن‌ها، قاعدتاً اطلاعات مندرج در « دفتر به‌کلی سرّی خیلی کوچک» اکبر هاشمی رفسنجانی هستند که مشکل بتوان تصور کرد که در آینده، امکانی برای انتشار محتویاتشان وجود داشته باشد.»
سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا بی‌بی‌سی به دنبال خاطرات منتشرنشده ایشان یا به قول خودش خاطرات سری آیت‌الله هاشمی است؟ پاسخ به این سؤال چندان سخت نیست بی‌بی‌سی خوب می‌داند که آن بخش از خاطرات ایشان را که تاکنون منتشرنشده را به‌راحتی می‌توان پایین و بالا و یا حداقل آن‌گونه‌ای که منافع این شبکه حکم کند بخش‌هایی از آن را منتشر کرد؛ و درواقع بی‌بی‌سی به دنبال ایجاد کردن فضایی برای انتشار برخی به‌اصطلاح خاطرات ایشان (اعم از راست و دروغ) هست تا بتواند پذیرش این خاطرات را که دیگر ناقل آن در قید حیات نیست را در بین مردم بالا برد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل