1033

آیا بی‌بی‌سی از استقلال کالیفرنیا حمایت می‌کند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   وقتی که بی‌بی‌سی از استقلال کالیفرنیا حمایت می‌کند

مقامات ایالت کالیفرنیای آمریکا اعلام کردند به کمپین درخواست استقلال این ایالت از آمریکا اجازه داده‌اند برای همه‌پرسی درباره استقلال کالیفرنیا از آمریکا و تشکیل کشور مستقل کالیفرنیا امضا جمع‌آوری کند.
«الکس بادیلا» دبیر ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که وی برای کمپین «کالیفرنیا وطن است»مجوز فعالیت صادر کرده است.
این کمپین به « کالیگزیت » نیز معروف شده که برگرفته از دو کلمه کالیفرنیا و اگزیت (خروج از آمریکا) است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بارأی مثبت مردم در همه‌پرسی سراسری نیز برگزیت نام‌گذاری شد.
مجوز این کمپین جهت جمع‌آوری تعداد امضای لازم برای به همه‌پرسی گذاشتن استقلال ایالت کالیفرنیا از آمریکا صادرشده است.
موضوع استقلال کالیفرنیا از آمریکا بارها مطرح شد اما به دنبال‌روی آوردن دونالد ترامپ در انتخابات اخیر ریاست ایالات‌متحده آمریکا، موضوع استقلال آن جدی‌تر از قبل مطرح و پیگیری شد.
اگر کمپین «کالیفرنیا وطن است» بتواند تقریباً 600 هزار امضا جمع کند موضوع استقلال ایالت از آمریکا، نوامبر سال 2018 به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.
این کمپین باید بتواند تا 25 جولای 2017 امضای 8 درصد از کل افراد ثبت‌نام‌شده در فهرست‌های روی دهندگان یعنی معادل 585 هزار و 407 امضا را جمع‌آوری کند.
درصورتی‌که اکثریت مردم ایالت کالیفرنیا در همه‌پرسی، به استقلال آن روی دهند در مرحله بعدی و در همه‌پرسی دیگری مردم کالیفرنیا باید در سال 2019 درباره تشکیل کشور مستقل کالیفرنیا روی بدهند. کالیفرنیا ایالت پهناور و غنی همواره یک ایالت طرفدار حزب دموکرات آمریکا به شمار می‌رود.
ایالت کالیفرنیا دارای ظرفیت‌های اقتصادی بسیار بالایی است به‌طوری‌که اگر یک کشور مستقل بود اقتصادش معادل ششمین قدرت اقتصادی جهان بود.
سؤالی که در اینجا و در پی این ماجرا مطرح است این هست که واکنش رسانه‌ای همچون بی‌بی‌سی به این ماجرا چه خواهد بود؟ رسانه‌ای که در بسیاری از کشورها از جدایی مناطقی از آن کشورها حمایت کرده و حتی سیاست‌هایی را در راستای تکه‌تکه کردن برخی از کشورها در پیش‌گرفته آیا جدایی و استقلال کالیفرنیا حمایت خواهد کرد؟ و یا به‌مانند بسیاری از سیاست‌های دیگرش دارای یک دوگانگی هست. آن چیزی که فعلاً در این شبکه در خصوص این خبر پیداست سانسور و عبور از کنار آن است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل