1041

وقتی بی‌بی‌سی مبلغ آئین زرتشتی می‌شود

5 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی مبلغ آئین زرتشتی می‌شود

بر اساس سنتی دیرین در میان اقلیت‌های زرتشتی، جشن سده هرسال در روز آبان از ماه بهمن برگزار می‌شود. هرکدام از روزهای ماه‌ها نزد زرتشتیان یک نام دارد که نام روز دهم هرماه، آبان است بر این اساس جشن سده هرسال در روز آبان از ماه بهمن یعنی همان روز دهم بهمن‌ماه برگزار می‌شود.
در این جشن که هرسال حوالی غروب روز دهم برگزار می‌شود، اقلیت‌های زرتشتی گرداگرد کوهی از هیزم مراسم‌های ویژه خود را برگزار می‌کنند و پس از اجرای مراسم گهنبار خوانی، هنگامی‌که خورشید به‌تدریج غروب می‌کند، هیزم‌ها را روشن می‌کنند. دف‌نوازی، نواختن سورنا و دهل از دیگر مراسم‌های زرتشتیان است که امسال نیز در روستای رحمت‌آباد برگزار شد.
امسال به دلیل هم‌زمانی واقعه پلاسکو و تشیع پیکر شهدای آتش‌نشان از حضور سایر اقوام و گردشگران در این جشن خودداری به عمل آمد؛ که همین مسئله بهانه‌ای برای شبکه بی‌بی‌سی فارسی شد تا در این خصوص به داستان‌سرایی بپردازد و دعوا را از سطح یک تصمیم‌گیری مسئولان استانی به دعوای بین ادیان و آیین‌ها بکشاند. بی‌بی‌سی در گزارش خود دلیل این اقدام مسئولان را ترس از روی آوردن مردم ایران به آیین‌های ملی عنوان کرد این در حالی است که در سال‌های گذشته همواره این جشن و آیین بدون هیچ‌گونه ممنوعیتی برگزارشده است و امسال هم همین‌طور بوده ولی صرفاً از حضور گردشگران جلوگیری به‌عمل‌آمده آن‌هم به دلیل احترام به شهدای آتش‌نشان. بی‌بی‌سی اما در برنامه شصت دقیقه خود پس از پخش این گزارش مفصل گزارشی از روی آوردن کردهای مسلمان به آئین زرتشتی را پخش کرد که دلیل آن را هم ظهور داعش عنوان کرد. بی‌بی‌سی در این گزارش به اعمال خشونت‌آمیز داعش اشاره کرد و این اعمال را دلیلی برای تمایل برخی از کردهای مسلمان به آئین زرتشتی خواند و جالب آنکه بی‌بی‌سی این اعمال خشونت‌آمیز داعش را به اسلام ربط داد.
باآنکه همگان می‌دانند که دلیل ظهور و بروز داعش آمریکا و انگلیس بوده‌اند و حتی کسانی چون هیلاری کلینتون این موضوع را نه‌تنها کتمان نمی‌کنند بلکه به آن افتخار می‌کنند ولی امروز بی‌بی‌سی حال‌آنکه داعش در حال شکست در منطقه است به دنبال سوءاستفاده از جسد آن هست و آن را به اسلام نسبت می‌دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل