1044

نگاهی به قانون جنجالی ترامپ

6 سال قبل

هم رسانی

   نگاهی به قانون جنجالی ترامپ

بخشی از ایرانی‌ها چند روز گذشته را در شبكه‌های اجتماعی به دنبال پاسخ پرسش‌های خود در مورد توقف صدور هرگونه ویزا برای شهروندان ایرانی از سوی دولت جدید امریكا گذرانده‌اند.
دانشجویانی كه برای تحصیل ایالت‌های متفاوت امریكا را برگزیده‌اند، دانشجویانی كه در این كشور چند سالی را به تحصیل گذرانده‌اند و هیچ‌گاه به محدود شدن ابتدایی‌ترین حقوق خود فكر هم نكرده بودند، خانواده‌هایی كه چند سالی بود فرزندان خود را در امریكا ندیده بودند، همه و همه نگران دستور جدید هستند
تمام سروصداها از یك پیش‌نویس آغاز شد. بر اساس این پیش‌نویس، صدور هرگونه ویزا برای شهروندان ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی و به مدت ۳۰ روز متوقف خواهد شد. این حكم تحت عنوان «محافظت از ملت در مقابل حملات تروریستی اتباع خارجی»، صدور روادید را برای اكثر اتباع هفت‌کشور نامبرده به مدت دست‌كم ٣٠ روز لغو می‌كند و درعین‌حال، دولت امریكا تغییراتی را در روش بررسی برای صدور روادید ایجاد می‌كند. در پیش‌نویس این متن آمده است: «برای محافظت از مردم امریكا، ما باید اطمینان حاصل كنیم آن‌هایی كه وارد این كشور می‌شوند، رفتار خصمانه‌‌ای با كشور و اصول اساسی این كشور نداشته باشد».
این پیش‌نویس با تکیه‌بر بخش O عنوان دو فصل ٢٠٣ از قانون تخصیص بودجه تلفیقی ٢٠١٦ كه معافیت‌های امنیتی برای برنامه لغو روادید را مطرح می‌كند، لیستی از هفت‌کشور مذكور را مطرح كرده است. در قانون ٢٠١٦، عراق و سوریه صریحاً در این لیست قرار گرفتند و ایران و سودان به‌عنوان كشورهای حامی تروریسم معرفی شدند و لیبی و سومالی و یمن جزو مناطق نگران‌كننده شناخته شدند.
در پیش‌نویس دستورالعمل، كاخ سفید از وزارت امنیت ملی امریكا و نهادی اطلاعاتی می‌خواهد كه از دولت‌های كشورهای مذكور درزمینه اعطای ویزا به شهروندان آن‌ها اطلاعات درخواست كنند و فهرستی از دولت‌هایی كه همكاری نكرده‌اند را به كاخ سفید ارائه كند. با توجه به این دستور به نظر می‌رسد دولت ترامپ قصد دارد لغو احتمالی اعطای ویزای امریكا به شهروندان كشورهایی كه ازنظر وی همكاری نكرده‌اند را تمدید كند. وزارت امور خارجه امریكا همچنین می‌تواند اسامی كشورهای دیگری را به كاخ سفید بفرستد. احتمال دارد پس از بازه زمانی یک‌ماهه برخی اسامی به نام این ٧ كشور اضافه شود یا اسامی از آن حذف شود.
درحالی‌که در تمام رسانه‌ها گفته شد كه ٧ كشور اسلامی شامل این محدودیت موقت شده‌اند اما در پیش‌نویس دستورالعمل به واژه اسلام اشاره مستقیم نشده است. در سند آمده اشخاصی كه دست به قتل‌های ناموسی و خشونت علیه زنان می‌زنند، به قانون اساسی امریكا اعتقادی ندارند یا قصد حملات «تروریستی» در امریكا رادارند نباید وارد خاك این كشور شوند.
پس از تعلیق ۳۰ روزه، وزارت امور خارجه و وزارت امنیت داخلی مسئول هستند فهرستی از كشورهایی تهیه كنند كه حاضر نبوده‌اند برای دادن اطلاعات كافی در مورد شهروندان متقاضی ویزا با مقامات آمریکایی همكاری كنند. در این صورت، كشورهای این فهرست تعلیقشان به مدت ۶۰ روز تمدید خواهد شد. تمدید تعلیق صدور ویزا ممكن است در مورد برخی كشورها دائمی شود. بر اساس متن پیش‌نویس تا زمانی كه كشور شهروند متقاضی ویزا حاضر نباشد خود را با الزامات موردنیاز ایالات‌متحده امریكا برای دادن اطلاعات در مورد شهروند برای صدور ویزا تطبیق دهد، ویزا صادر نخواهد شد.
در همه حالت‌ها، وزیر امنیت داخلی همراه با وزیر امور خارجه اجازه صدور ویزاهای ویژه را به شهروندان این كشورها دارند و همچنین قدرت دارند فهرست كشورهای مورد تعلیق را افزایش دهند.
این دستور در قالب اختیارات اجرایی رییس‌جمهور امریكا صادر شد. بر این اساس سفر به امریكا برای ایرانیان فقط به‌صورت معدود و موردی میسر خواهد شد. پیش‌نویس سند هرچند شامل ویزاهای مهاجرت و غیر مهاجرت می‌شود ولی بر وضعیت كسانی كه دارای كارت سبز امریكا یا شهروندی این كشور هستند اثری ندارد. پیش‌نویس همچنین بر وضع شهروندان ایران كه در امریكا به‌عنوان توریست یا دانشجو هستند یا در مرحله روند پناهندگی هستند اثری ندارد ولی اگر فرد از امریكا خارج شود حتی اگرچند بار اجازه ورود به امریكا را داشته باشد، به وی اجازه ورود مجدد داده نخواهد شد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل