1047

آیا بی‌بی‌سی به‌مانند 2003 پشت سر جنگ‌طلبان می‌ایستد؟

6 سال قبل

هم رسانی

   آیا بی‌بی‌سی به‌مانند 2003 پشت سر جنگ‌طلبان می‌ایستد؟

پس‌ازآنکه در سال 2003 آمریکا به رهبری بوش به همراهی انگلیس در زمان نخست‌وزیری تونی بلر به بهانه‌ی واهی وجود سلاح‌های کشتارجمعی در عراق به این کشور حمله کردند و تقریباً تمام زیرساخت‌های این کشور را نابود کردند.
درنهایت عراق پس از گذشت 14 سال از این جنگ خانمان‌سوز درگیر جنگ داخلی و مبارزه با تروریسمی هست که اتفاقاً بازهم آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها نقش مستقیم در شکل‌گیری آن داشتند.
نکته‌ای که در خصوص حمله نظامی آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به کشور عراق وجود داشت حمایت تمام‌قد رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی از این حمله نظامی بود. حتی باوجوداینکه در مقطعی مشخص شد که عراق فاقد سلاح‌های کشتارجمعی بوده است و دولت‌های انگلیس و آمریکا به‌دروغ اقدام به سندسازی کرده بودند بازهم بی‌بی‌سی به حمایت‌های خود از این حمله می‌داد.
اکنون و پس از سرکار آمدن ترامپ رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا و به صدا درآوردن طبل توخالی جنگ علیه ایران، سؤالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که آیا بازهم بی‌بی‌سی به حمایت از جنگ‌طلبان خواهد پرداخت؟
بی‌بی‌سی در دوران رقابت‌های انتخاباتی آمریکا به‌طور تمام‌قد از رقیب ترامپ حمایت می‌کرد و حتی بعد از انتخابات هم این جبهه‌گیری بی‌بی‌سی نسبت به ترامپ کاملاً ملموس بود. اکنون بعد از تهدیدات ترامپ نسبت به ایران باید دید که واقعاً بی‌بی‌سی در کدام طرف ایستاده است؟ بی‌بی‌سی در این خصوص سابقه خوبی ندارد یعنی هر وقت بحث حمله به ایران مطرح‌شده است این شبکه هم خود را آماده کرده است. احتمالاً مسئولین این شبکه به یاد دارند زمانی که در دوران اوباما صحبت از حمله نظامی شد خبرنگار این شبکه بر روی ناو آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس ایران را تهدید می‌کرد.
اکنون هم با یک نگاه ساده به این شبکه مشخص می‌شود که اگرچه بی‌بی‌سی در دوران پسا ترامپ سعی می‌کند خود را با یک‌فاصله‌ای از ترامپ تعریف کند اما به‌نوعی به سخنگوی دولت جنگ بدل شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل