1051

چرا بی‌بی‌سی دوست دارد واکنش رهبری در مقابل ترامپ نرم جلوه دهد؟

6 سال قبل

هم رسانی

   رهبر انقلاب اسلامی ایران سیدعلی خامنه ای

فرماندهان و جمعی از کارکنان نیروی هوایی ارتش، روز سه شنبه بارهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. این دیدار در سالروز بیعت تاریخی همافران با حضرت امام خمینی در ۱۹ بهمن ۵۷انجام شد.
مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند:
«رئیس‌جمهور جدید آمریکا می‌گوید باید از اوباما متشکر باشید! چرا؟متشکر باشیم به‌خاطر داعش و آتش در عراق و سوریه و حمایت علنی از فتنه‌ی ۸۸؟او بود که تحریم‌های فلج‌کننده برای ملت ایران آورد؛ البته به خواستش نرسید و هیچ دشمنی نمی‌تواند ملت ایران را فلج کند.
[ترامپ] می‌گوید از من بترسید! نه؛ مردم پاسخ این حرف‌ها را در ۲۲ بهمن خواهند داد و نشان می‌دهند ملت ایران چه موضعی در برابر تهدید می‌گیرد.
از این آقایی که آمده [ترامپ] متشکریم! تشکر به‌خاطر اینکه زحمت ما را کم کرد؛ چهره‌ی واقعی آمریکا را نشان داد. آنچه که ما در سی وچندسال می‌گفتیم -فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی و اجتماعی در دستگاه حاکمه‌ی آمریکا- این آقا آمد در دوره‌ی انتخابات و بعد از انتخابات این را علنی و عریان کرد.
الان هم با این کارهایی که می‌کند، بچه‌ی پنج ساله را دستبند می‌زند، نشان می‌دهد حقیقت حقوق بشر آمریکایی یعنی چه»
این واکنش رهبری به لفاظی های این چند روزه ترامپ نسبت به ایران باعث شد که بی‌بی‌سی فارسی از آن به عنوان "نرمش آیت الله خامنه ای" در قبال ترامپ یاد کند. بی‌بی‌سی در یادداشتی که به تحلیل این سخنان اختصاص داده بود اینگونه نوشت: "اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در واکنش به سخنان و اقدامات اخیر دولت جدید آمریکا را باید در شمار ملایم‌ترین واکنش‌های او به آمریکا در سال‌های اخیر قلمداد کرد.
آقای خامنه‌ای بدون آنکه به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اشاره کند، لبه تند حملات خود را متوجه اقدامات دولت پیشین آمریکا کرد و در پاسخ به موج اخطارهای اخیر دونالد ترامپ و اعضای ارشد کابینه او، تنها به این اکتفا کرد که بگوید مردم ایران در تظاهرات روز ۲۲ بهمن جواب این تهدیدها را خواهند داد."
اما آیا واقعا رهبری در این سخنان آنگونه که بی‌بی‌سی می گوید از خود نرمش نشان داده است؟ در پاسخ به این سئوال باید گفت که بی‌بی‌سی خوب فهمیده است که رهبری نظام کجا را هدف قرار داده است به همین جهت است که این شبکه برای کم رنگ کردن آن با عنوان نرمش سعی در تحت شعاع قرار دادن این سخنان دارد.
رهبر به درستی اوباما را همان ترامپ معرفی می کند چیزی که بی‌بی‌سی به دنبال آن است اینگونه جلوه پیدا نکند یعنی این شبکه می خواهد ترامپ را یک پدیده جدا از نظام آمریکا معرفی کند به همین جهت حضرت آیت الله خامنه ای به درستی این خط را چه در داخل و چه در خارج خوانده اند و اصل سخنانشان را بر روی این مساله متمرکز می کنند و پاسخ به لفاظی های ترامپ را هم بر عهده مردم در 22 بهمن می گذارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل