1053

بی‌بی‌سی و دستور نژادپرستانه ترامپ

5 سال قبل

هم رسانی

   صدور دستور ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا توسط ترامپ

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی از دستور نژادپرستانه ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای ممانعت از ورود اتباع برخی کشورها از جمله ایران به آمریکا خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع چندین کشور از جمله ایران به خاک ایالات متحده خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی با اعلام این خبر که «ترامپ ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر را برای ۳ ماه معلق کرد»، نوشته است: «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه با امضای دستوری "برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" ورود پناه‌جویان به آمریکا را برای ۴ ماه معلق کرد و موقتاً بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرد.

تصور می‌شود بر اساس این طرح سفر شهروندان ایرانی ابتدا برای ۹۰ روز متوقف می‌شود اما احتمال تمدید آن وجود دارد. هنوز معلوم نیست این دستور شامل دارندگان گرین کارت می‌شود یا نه.

این هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.»

این رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در توجیه این اقدام نیز می‌آورد: «دونالد ترامپ پیش‌تر در روز جمعه گفته بود که به مسیحیان سوریه که خواستار پناهندگی باشند اولویت داده خواهد شد.

او در مراسم روز جمعه در پنتاگون گفت: "من در حال اعمال تدابیر تازه بررسی (سابقه) افراد هستم تا جلوی ورود تروریست‌های رادیکال اسلام‌گرا به ایالات متحده گرفته شود. فقط باید کسانی را به کشورمان راه دهیم که از کشور ما حمایت می‌کنند و عمیقاً به مردم ما عشق می‌ورزند."»

اما این نژادپرستی آشکار علیه چند ملیت و به طور کلی علیه مسلمانان در شرایطی توسط دولت حاکم بر آمریکا اجرایی شده است که یکی از ادعاها و بهانه‌های همیشگی آن‌ها برای حمله سیاسی به جمهوری اسلامی ایران، نقض آزادی مذاهب و تبعیض در این رابطه بوده است.

ما همواره شاهد گزارش‌ها و تهدیدهای ضد ایرانی آمریکا و رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی در موضوع آزادی مذهب بوده‌ایم و مشاهده کرده‌ایم که چگونه با بهانه این آزادی، وضعیت زندگی اقلیت‌های دینی در کشورمان را سخت و حتی غیرانسانی جلوه می‌دهند؛ اما این در شرایطی بوده است که در خصوص ادیان حقیقی، به راحتی مسیحیان، یهودیان، کلیمیان، زرتشتیان، سنی‌ها و ... در کنار شیعیان ایرانی زندگی می‌کنند و با نگاه واقع‌بینانه به شرایط زندگی آن‌ها نیز وضعیتی مساعد را درک خواهیم کرد.

اما اکنون شاهد این هستیم که کشور همیشه مدعی آمریکا که مدام خود را نگران حقوق بشر و آزادی مذهب در جای‌جای جهان معرفی کرده است، خود به این آشکاری دست به تبعیضی بزرگ می زند.

این تبعیض نژادی، مذهبی و انسانی به قدری آشکار و غیر قابل انکار بوده است که شخصیت‌های مختلفی از تمامی دنیا به مخالفت و اعتراض با آن برخیزند؛ از "مادلین آلبرایت"، رئیس امور خارجه اسبق آمریکا تا "مارک زوکربرگ"، رئیس فیس‌بوک، "ملاله یوسف‌زی" فعال نوجوان پاکستانی در زمینه حقوق دختران، "ترانه علیدوستی" بازیگر زن ایرانی و ... همگی نژادپرستی در آمریکا را محکوم کرده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرده است که این رفتار آمریکا، در شرایطی که جهان با درگیری‌های مختلف با افزایش تعداد پناهندگان مواجه است، ناشی از فرار از مسئولیت پذیری ایالات متحده در قبال مردم جهان است؛ به عبارتی کدخدای معروف، کلاه کدخدایی از سر برداشته و این بار علناً به فکر خودخواهی‌های خویش است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل