1063

وقتی بی‌بی‌سی دو طرف جنگ یمن را به یک میزان مقصر می داند

6 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی دو طرف جنگ یمن را به یک میزان مقصر می داند

سازمان برنامه‎ جهانی غذا وابسته به سازمان ملل شب گذشته اعلام کرد که جنگ عربستان علیه یمن در حالی وارد سومین سال خود می‎شود که بیش از 18 میلیون آواره بر جای گذاشته است.
سازمان برنامه جهانی غذا در بیانیه‌ای‎ کوتاه اعلام کرد که در این جنگ همچنین بیش از 14 میلیون نفر از جمله سه میلیون زن و کودک از کمبود غذا رنج می برند.
«ویلیام اسپیندلر» سخنگوی کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل شب گذشته اعلام کرد که برای آگاهی مردم درباره خطرهای مسیرهای عبوری خلیج عدن و دریای سرخ از آفریقا تا یمن، باید کمپین تشکیل شود. وی افزود: بیش از 117 هزار پناهنده و مهاجر در سال 2016 وارد این کشور جنگ زده شدند.
جنگ عربستان علیه یمن از ششم فرودین ماه سال 1394 آغاز شده است. این جنگ همچنان ادامه دارد و طی این دو سال هزاران نفر از
مردم یمن کشته و زخمی شده‌اند.
در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مفصل در این خصوص سعی کرد که نقش سعودی ها و ائتلاف به رهبری آن ها را در این فاجعه انسانی کم رنگ کرده و در مقابل بر نقش ارتش و نیروهای مردمی یمن بی افزاید. حال آنکه نیروهای مردمی و ارتش یمن صرفابه دفاع از مردم و خاک این کشور در مقابل تهاجم سعودی ها پرداخته اند. نکته دیگری که بی‌بی‌سی خوب است به آن توجه کند نقش کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس با فروش سلاح به سعودی ها در این فاجعه انسانی است.
چندی پیش "بروس ریدل" رئیس سابق دفتر حوزه خاورنزدیک و جنوب آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا که در حال حاضر مدیر بخش تحقیقات اطلاعاتی در اندیشکده بروکینگز است طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که «اوباما در دورانی که رئیس جمهور آمریکا بوده 111 میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی فروخته است.»
این تحلیلگر ارشد آمریکایی دلیل اصلی خریدهای تسلیحاتی نجومی آل سعود را هراس این کشور از قدرت فزاینده ایران دانسته و تاکید کرده«عربستان به شدت نگران افزایش نفوذ مطقه ای ایران است؛ نفوذی که از عراق شروع شده و دامنه آن به افغانستان کشیده شده است.»
آمریکایی‌ها اگرچه ریاکارانه مدعی هستند که با تهاجمات رژیم سعودی به یمن و کشتار غیرنظامیان این کشور مخالف‌اند اما در صحنه عمل و حمایت لجستیکی از ارتش سعودی سنگ تمام می‌گذارند؛ چندی پیش خبر رسید که مجلس نمایندگان آمریکا، ممنوعیت فروش بمب های خوشه ای به رژیم سعودی را الغاء کرده اند تا دست این رژیم را برای کشتار بیشتر غیرنظامیان و شهروندان یمنی بازتر بگذارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل