1070

بی بی سی و ستایش مواضع ترامپ در قبال رژیم صهیونیستی

6 سال قبل

هم رسانی

   دیداربنیامین نتانیاهو با دونالد ترامپ

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای ملاقاتی مهم با دونالد ترامپ این هفته به واشینگتن می‌رود؛ اما ابری از ابهام بر سر رئیس‌جمهور آمریکا سایه افکنده است.
ترامپ که در دوران رقابت‌های انتخاباتی دیدگاه‌های جناح راست ملی‌گرا و تندروی رژیم اسرائیل را تأیید کرد، به نظر می‌رسد از زمان حضور در کاخ سفید برخی از مواضع خود را در خصوص مسائل مهم تعدیل کرده باشد. گرچه انتظار می‌رود ملاقات روز چهارشنبه نتانیاهو با ترامپ در قیاس با ملاقات‌های پرتنش و مشهور وی با باراک اوباما – رئیس‌جمهور اسبق آمریکا – بسیار گرم‌تر باشد، نخست‌وزیر اسرائیل باید در خصوص مسائل حساسی چون ساخت شهرک‌های جدید، منازعه با فلسطین، ایران و جنگ سوریه با احتیاط گام بردارد.
نتانیاهو در تعامل با یک رئیس‌جمهور تفرقه‌انگیز همانند ترامپ با برخی مشکلات احتمالی نیز روبرو خواهد شد. حوزه‌های مهمی از جمله دموکرات‌های کنگره و تعداد زیادی از یهودیان آمریکا با سیاست‌های ترامپ مخالفند، و نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی هم فشار زیادی را از سوی متحدان تندروی خود برای پیشبرد سیاست‌هایی که ممکن است ترامپ از آن‌ها حمایت نکند، متحمل می‌شود.
ترامپ پیش از حضور در کاخ سفید وعده داده بود توافق بین‌المللی را که محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران وضع می‌کند، لغو کند. اما از آن زمان، او از این تهدیدها فاصله گرفته است در حالی که راه‌های دیگری را برای تشدید فشار بر دولت ایران جستجو می‌کند.
نتانیاهو در رأس کمپینی ناموفق قرار داشت که هدف از آن، برنامه‌ریزی برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران بود. گرچه دستیابی به این هدف هم‌اکنون غیر ممکن به نظر می‌رسد، نتانیاهو به دنبال تضمین‌هایی از جانب آمریکا برای اعمال کنترل بر ایران خواهد بود.
در این بین بی بی سی فارسی در گزارشی مفصل رئیس جمهور جدید آمریکا را برای اسرائیل یک گزینه خوب و فوق العاده می داند.بی بی سی در گزارش خود از جمله دلایلی که برای این مساله برمی شمارد موضع گیری های تند ترامپ و دولتش علیه ایران و همچنین افزایش تحریم های احتمالی علیه کشورمان می داند. بی بی سی همچنین در بیان دلایل دیگر احتمال انتقال سفارت آمریکا از تلاویو به بیت المقدس را عنوان می کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل