1083

ابراز نگرانی بی‌بی‌سی از دخالت آمریکا در مورد حصر

6 سال قبل

هم رسانی

    ابراز نگرانی بی‌بی‌سی از دخالت آمریکا در مورد حصر

اخیرا و در پی فعالیت های گسترده ضد انقلاب در راستای شکستن حصر سران فتنه سال 88 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی آنها و همه زندانیانی شده که "غیرعادلانه" در بند هستند. مارک تونر گفته ادامه حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، مخالف تعهدات بین‌المللی ایران در زمینه حقوق بشر و حقوق سیاسی افراد است.
در همین زمینه«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه اخیر وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «دولت و ملت ایران تجربه بسیار تلخی از دخالت های کلامی گاه و بیگاه و بی مورد مقامات آمریکایی در امور داخلی خود دارند و به هیچ وجه چنین بیانیه های مداخله جویانه ای را نمی پذیرند.»
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهار داشت: « جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که دولت ایران ضمن پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود، اجرای اصول قانون اساسی کشور در رعایت حقوق شهروندی را از اولویت‌های اصلی خود دانسته است؛ بی‌شک صدور این گونه بیانیه‌ها را امری، مغرصانه، مشکوک، نابجا و اقدامی با اهداف سیاسی خاص تلقی و آن را بشدت محکوم می‌نماید.»
اما در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی در تحلیلی مفصل به دلیل آنچه مشخص شدن حمایت های آمریکا از سران فتنه خواند از این مواضع علنی و دخالت رسمی آمریکایی ها حمایت نکرد و آن را به ضرر فتنه گران خواند. بی‌بی‌سی در یادداشتی مفصل در همین خصوص این دلیل خود را اینگونه توجیه کرد: «موضع گیری امروز دولت آمریکا اما، پیش از هرچیز یادآور تجربیاتی متعدد و مشابه در گذشته است. به عنوان نمونه، مقطع انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، زمانی که مقام های ارشد دولتی ایالات متحده، از جمله شخص باراک اوباما، به بیان مواضع "حمایت"‌گونه از جنبش سبز پرداختند؛ و سپس این مواضع، مکررا علیه معترضان به انتخابات مورد استناد آیت الله خامنه ای و متحدان او قرار گرفت..... از سوی دیگر اعلام موضع اخیر وزارت امور خارجه آمریکا، به طور طبیعی موقعیت حامیان رفع حصر در ایران را تضعیف خواهد کرد. اظهارات سخنگوی این وزارتخانه، بی تردید مورد استناد نهادهایی قدرتمند قرار می گیرد که مدافعان رفع حصر را، به خاطر "همسویی با خواست آمریکا" زیر فشار قرار خواهند داد.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل