1086

آنجا که شرافت بی‌بی‌سی فارسی رنگ می بازد

5 سال قبل

هم رسانی

   آنجا که شرافت بی‌بی‌سی فارسی رنگ می بازد

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه هایی است که بارها نشان داده است که قادر است بسیاری از اخبار را سانسور کند و برخی اخبار دیگر را به اصطلاح پر رنگ کند و در کانون توجه ها قرار دهد.
به طور مثال این بنگاه سخن پراکنی وابسته به وزارت امور خارجه انگلستان تخصص خوبی در انعکاس فعالیت های گروه های مدنی و افکار عمومی در کشورهای غربی برای نجات حیوانات از مرگ دارد اما همزمان با تخصص خیره کننده دیگر خود به سانسور خبر قتل و تجاوز به جان و مال و ناموس صدها انسان بی گناه در کشورهای هم پیمان و یا کشورهایی که در مورد نقض حقوق بشر و کشتار بی گناهان در آنها باید سکوت شود می زند.
به طور مثال بی‌بی‌سی فارسی در تازه ترین اقدام خود از این دست با هدف پر رنگ نشان دادن ارزش های انسانی در میان افکار عمومی و جوامع غربی به عنوان چهره ای انسانی و با محبت به مخاطبان ایرانی خود با آب و تاب وصف ناپذیری به انعکاس اقدام داوطلبان در نیوزیلند در نجات نهنگ ها دست زد. بی‌بی‌سی فارسی در این باره می نویسد: داوطلبان در نیوزیلند موفق شده اند حدود ۱۰۰ نهنگ از ۴۰۰ نهنگ پایلوت که روز جمعه در یک نقطه دورافتاده به ساحل افتاده بودند را به آب برگردانند. بسیاری از نهنگ ها در طول شب در "فیر ول اسپیت" در دماغه "سات آیلند" تلف شدند اما نهنگ هایی که نجات یافتند اکنون مشغول شنا در خلیج کنار ساحل هستند. صدها نفر از مردم محل با تشکیل یک زنجیره انسانی نهنگ ها را شناور کردند".
اما همزمان بی‌بی‌سی فارسی در خصوص گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر در مورد نقض حقوق بشر و کشتار و تجاوز به هزاران نفر از اقلیت مسلمان در برمه دست به سانسور می زند. سانسوی که مصول دین این افراد و روابط پشت پرده نظامیان و بودائیان تندروی برمه با دولت انگلستان و غرب است. به واقع برای رسانه هایی به مانند بی‌بی‌سی فارسی شرافت و انسانیت بر اساس نوع دین، ملیت و نوع تعامل آنها با غرب معنا و مفهوم می یابد. در این شکل از سبک اطلاع رسانی حقیقت، شرافت و انسانیت فدای منافع می شود و بی‌بی‌سی فارسی بارها ثابت کرده است که رسانه ای صادق و عادل نیست. این رسانه برای به گل نشستن نهنگ ها ها اشک تمساح می ریزد اما حاضر به انعکاس اوج مظلومیت و تنهایی اقلیت مسلمان برمه نیست. اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی همچنین بارها به انعکاس گزارش های نهادهای حقوق بشر غربی در مورد آنچه که نقض حقوق بشر در ایران خوانده می شود همت گمارده است و اما هیچ گاه به خود زحمت نداده است به واکاوی همان ادعاها در خصوص عربستان سعودی و یا سایر متحدان غرب بپردازد. البته انتظاری هم از این رسانه نیست. رسانه ای که کارکنان آن مشتی بهایی، فمنیست و عاشق تمام و کمال غرب هستند و برای دفاع از منافع اربابان انگلیسی خود حاضرند شرافت و قلم خود را برای مشتی پول بفروشند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل